Donald Tusk lengyel miniszterelnök mögé álltak az uniós vezetők csütörtökön a menedékjog ideiglenes felfüggesztésének a kérdésében. Varsó ugyanis egy időre megtagadná a menedékjog megadását az Oroszországból vagy Belaruszból érkezőknek. Az EU figyelmeztette Moszkvát, hogy ne használja fel a migránsáradatot az európai országok destabilizálására.
Sem Oroszország, sem Belarusz, vagy más ország nem élhet vissza az értékeinkkel, köztük a menedékjoggal, és nem áshatja alá demokráciáinkat
– olvasható az Európai Unió 27 vezetőjének brüsszeli találkozójukat követő nyilatkozatában.
Kapcsolódó
Brüsszel meggondolta magát
Tusk a múlt héten jelentette be, hogy be, hogy Varsó ideiglenesen felfüggeszti az országába a belorusz határon keresztül érkező migránsok menedékjogát. A kormányfő szerint a beáramlást Oroszország szervezte meg a Lengyelország destabilizálására irányuló „hibrid hadviselés" részeként.
A lengyel kabinet az EU támogatását is megakarta nyerni menedékjog felfüggesztéséhez, és most meg is kapta ezt a hozzájárulást – írja az Euronews.
A döntés éles fordulatot jelez az EU néhány nappal ezelőtti álláspontjához képest.
Hétfőn még rosszallással fogadta a közép-európai miniszterelnök tervét az Európai Bizottság, és arra emlékeztette Lengyelországot, hogy az uniós és a nemzetközi jog értelmében kötelessége minden körülmények között biztosítani a menekültügyi eljáráshoz való hozzáférést.
Nem az egyedüli különutasok
A lengyel megoldást sok tekintetbe emlékeztet a finn kormány menekültügyi politikájára: a szervezett migráció elleni küzdelem érdekében Helsinki júliusban vezetett be a szükségállapot-törvényt. Amennyiben a jogszabály életbe lép,
lehetővé teszi a határőrök számára, hogy „azonnal" eltávolítsák a menedékkérőket, és megtagadják a menedékjogi eljáráshoz való hozzáférést.
Jogi szakértők és humanitárius szervezetek arra figyelmeztettek, hogy a törvényjavaslat legalizálja a visszatoloncolásokat.
Különutas bevándorláspolitikára szavaznak a spanyolok, gazdasági előnyökre apellálva
A demográfiai problémák ellensúlyozását és a gazdasági növekedés fenntartását célozza az a javaslat, amellyel előhozakodott Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök. A kormányfő szerint a bevándorlók munkaerőpiaci integrációjának megkönnyítése létfontosságú. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint az országban fennálló munkaerőhiány maximum strukturális, szektoriális, vagy csak bizonyos földrajzi területeken tapasztalható.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Az Apple trükkje: így kerülné ki a vámháborút

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Demkó Attila: A remény óriási erő, az ukrán hadsereg még nincs az összeomlás küszöbén

Még soha nem készültek így pápa temetésre, ez várja a Rómába érkezőket
