Nem lesz elég a tagállamoktól elvárt 2 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési hozzájárulás, ha a NATO a jelenlegi szinten akarja tartani elrettentő erejét – közölte Mark Rutte főtitkár. Felidézte, hogy Donald Trump amerikai elnök még 2017-ben gyakorolt a szövetségre nyomást, aminek jelentős szerepe volt abban, hogy a NATO tagországai megnövelték a védelemre szánt kiadásaikat, és azokkal elérték a kétszázalékos GDP-arány szintjét.

A főtitkár szerint ugyan ennek szükségességére az ukrajnai háború is rámutatott, a kezdeményezést Trump indította el – írja tudósításában az MTI.

Hozzátette azonban, hogy ez a hozzájárulás hosszú távon nem lesz elég ahhoz, hogy fenntartsa a NATO elrettentő erejét.

Szerinte folytatni kell a katonai szövetségen belül a vitát arról, hogyan növeljék a védelmi kiadásokat, hogy legyen-e ezen belül országonkénti célkitűzés, vagy minden országra vonatkozóan egyformán emeljék tovább a százalékos arányt. Hozzátette, hogy mindemellett kulcsfontosságú a védelmi ipar kapacitásának növelése is, mivel jelenleg a termelés túl drága és lassú.

Elismerte ugyanakkor, hogy intenzív vitára számít a kérdéssel kapcsolatosan, és ebben ő maga is aktív szerepet vállal.

A külügyminiszterek a kétnapos tanácskozás során az egyre agresszívebb orosz magatartásra tekintettel többek között olyan intézkedést fogadtak el, mint a fokozott hírszerzési együttműködés, a több hadgyakorlat, a létfontosságú infrastruktúra erősebb védelme, a kibervédelem erősítése, valamint az orosz "árnyékflotta", vagyis a regisztrálatlanul közlekedő hajók elleni szigorúbb fellépés – mondta Mark Rutte.

Zelenszkij sorsdöntő kijelentést tett, változhat a háború sorsa

Az ukrán elnök szerint már nem tudják erőből megoldani a háborút.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.