Megrázta egész Európát a Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen szerdán elkövetett merénylet. A kormányfő Nyitrabányán (Handlova), egy kihelyezett kormányülést követően közelítette meg a tömeget, ekkor adott le öt lövést közvetlen közelről a merénylő.
Robert Ficót mentőhelikopterrel szállították a besztercebányai kórházba, ahol az orvosok órákon át húzódó műtétet hajtottak végre. Miriam Lapunikova, a kórház igazgatója a BBC szerint csütörtökön azt mondta, a miniszterelnök állapota még mindig nagyon súlyos.
Bár európai szinten ritka az efféle, politikai indíttatású merénylet, azért nem példa nélküli. A közelmúltban például Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és más, magas rangú ukrán politikai és katonai vezetők elleni merényletkísérleteket hiúsított meg az Ukrán Biztonsági Hivatal (SZBU) és a kémelhárítás.
Az SZBU és az ukrán főügyészi hivatal szerint a hatóságok letartóztatták az Ukrán Állambiztonsági Hivatal (UDO) két ezredesét, akiket hazaárulással és terrortámadás elkövetésében való közreműködéssel vádolnak. Az SZBU közölte, hogy egy ügynöki hálózat készült a merényleteket megvalósítani, amelyet az állambiztonsági hivatal vezetésének közreműködésével a biztonsági szolgálat derített ki.
A terroristatámadás beiktatási ajándék lett volna Vlagyimir Putyin számára
– idézi az SZBU élén álló Vasyl Maliukot az Al Jazeera.
De Vlagyimir Putyin orosz elnök is számos támadást úszott már meg hivatali ideje alatt. Esetében ezeket a próbálkozásokat már csírájukban elfojtották.
A nem leleplezett merénylők sok esetben jártak sikerrel
Sok más politikus azonban nem volt ennyire szerencsés, mint Vlagyimir Putyin vagy éppen Volodimir Zelenszkij. Abban az esetben pedig, amikor már a kiszemelt áldozathoz közel tudott kerülni a merénylő, a végkimenetel sokszor volt fatális.
Abe Shinzo
Abe Sinzo korábbi japán miniszterelnököt 2022 júliusában lőtték meg, hátulról, miközben Nara városában kampányolt. A politikust kórházba szállították, de belehalt sérüléseibe.
WARNING: GRAPHIC CONTENT - Japan’s former Prime Minister Shinzo Abe died after being shot from behind, in the western city of Nara https://t.co/GsmbxSa1uH pic.twitter.com/Ax2TFygNuZ
— Reuters (@Reuters) July 8, 2022
Abe Shinzo 2020-ban mondott le kormányfői tisztségéről, egészségi állapotára hivatkozva. Ettől függetlenül aktív politikai szereplő maradt, és a kampány keretében igyekezett népszerűsíteni pártját.
Jo Cox
Jo Cox, az ellenzéki Munkáspárt alsóházi képviselője éppen képviselői fogadóórájáról jött ki az észak-angliai Leeds egyik elővárosa, Birstall könyvtárából, 2016 nyarán, amikor megtámadták. A merénylő három lövést adott le a politikusra, majd késsel is megsebesítette, és végül belerúgott a földön fekvő sebesültbe.
Még a 41 éves, kétgyermekes Cox halálhírének bejelentése előtt közös kezdeményessel felfüggesztették a pártok Brexit-népszavazás kampányát.
Anna Lindh
Anna Lindh svéd külügyminisztert 2003 szeptemberében, Stockholm belvárosában késelték meg, egy áruházban. Egyes sajtóorgánumok rendőrségi forrásokra hivatkozva arról számoltak be, hogy a politikus nincs életveszélyes állapotban, a svédeket így váratlanul érte Lindh másnapi halálhíre.
Az orvosai elmondták, a 46 éves nő súlyos belső vérzéssel, májsérüléssel került a kórházba. A mellkasát, a hasát és a karjait is érte szúrás. Nyolcórás műtétet hajtottak rajta végre, de megmenteni nem tudták.
Zoran Djindjic
Szerbia miniszterelnöke volt Zoran Djindjic 2003 márciusában, amikor meggyilkolták. Egy kormányépület bejáratától másfél méterre érte őt találat, a hátán és a hasán. Egy belgrádi kórházban halt meg.
A politikus, aki egyik kiemelt céljának tekintette, hogy Európa felé, a nyugati útra terelje az országot, már egy hónappal korábban is szembesült egy merényletkísérlettel. Ekkor egy teherautó vágott be az őt kísérő konvojba. Arról az esetről még így nyilatkozott:
„ha valaki azt gondolja, hogy a törvényeknek és a reformoknak gátat szabhat a likvidálásommal, nagy tévedésben él.”
Érdekesség, hogy Robert Fico is tudhatott a veszélyről, már egy hónappal ezelőtt is beszélt arról, már csak azt várja, „a frusztráció mikor fajul az egyik vezető kormánypolitikus meggyilkolásává”.
Jacques Chirac
Jacques Chirac francia elnököt 2002 júliusában akarta meggyilkolni egy szélsőjobboldali kötődésű merénylő. A nyitott autóban utazó államfőre célzott, ám elsőre nem találta el, következő próbálkozásra pedig már nem volt lehetősége: a díszszemle nézői és két civil ruhás rendőr a földre teperte.
Pim Fortuyn
Pim Fortuyn bevándorlás- és iszlámellenes holland politikust 2002 májusában, kilenc nappal a parlamenti választások előtt lőtte le egy állatjogi aktivista. A merénylő, Volkert van der Graaf azzal indokolta tettét, hogy meglátása szerint Fortuyn veszélyt jelentett volna a kisebbségi jogokra. 18 év börtönbüntetésre ítélték, de végül már 2014-ben szabadulhatott.
Wolfgang Schauble
Wolfgang Schauble 2005 és 2009 között volt belügyminiszter, majd 2009 és 2017 között pénzügyminiszter Németországban. Németország újraegyesítése után, 1990-ben kapott három lövést egy választási kampány során.
A támadás következtében lebénult, tolószékbe kényszerült, de a politikai karrierje folytatódott. 2023 decemberében hunyt el otthon, családja körében.