A civil társadalmi csoportok által küldött levelet a jogalkotók és Henna Virkkunen, az EU technológiai biztosa közötti vita kapcsán tárgyalják ki még a héten – írja a Euronews.
Az aláírók - köztük a BEUC fogyasztói csoport, valamint a 19. cikk és a Mozilla adatvédelmi jogvédők - szerint az EU-nak olyan szabályokra van szüksége, amelyek orvosolják az AILD visszalépése miatt keletkezett jogi hiányosságokat, és igazságosabb, egyszerűbb utat biztosítanak a kártérítéshez az MI-rendszerek által érintett valamennyi ember számára, beleértve az uniós fogyasztókat is.
A Bizottság februárban bemutatott 2025-ös munkaprogramjában az uniós végrehajtó testület elmondta, a mesterséges intelligencia felelősségéről szóló irányelv elvetését tervezi, mivel „előreláthatóan nem várható megállapodás” a javaslatról.
A szabályok célja az lett volna, hogy harmonizált jogorvoslati lehetőséget biztosítsanak a fogyasztók számára, ha mesterséges intelligenciával működő termékek vagy szolgáltatások által okozott kárt szenvednek el. Javaslatuk még 2022-ben született meg, de azóta nem történt jelentős előrelépés az ügyben.
A Henna Virkkunen technológiai biztosnak és Michael McGrath fogyasztóvédelmi biztosnak címzett közös levélben a civil szervezetek azzal érvelnek, hogy az új uniós MI-felelősségi szabályok megakadályoznák a töredezettséget a blokkban, és növelnék a mesterséges intelligencia iránti bizalmat.
Egyes nemzeti rendszerek ugyan megfelelően védhetik a fogyasztóikat a mesterséges intelligencia károkozásai esetében, azonban ez nem minden tagállamban elmondható. Ez pedig egy rendkívül tisztességtelen forgatókönyvet idéz elő, amely alapján egyes országok állampolgárai nem részesülhetnek a kártérítésből
– írják levelükben.
Egyéb szabályok, például a felülvizsgált termékfelelősségi irányelv (PLD) szintén vonatkozik a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerekre, de a levél szerint továbbra is fennállnak jogi hiányosságok.
Henna Virkkunen, az EU technológiai biztosa április 9-re meghívást kapott a Jogi Bizottságba, hogy megvitassa a témát.
A törvényhozók megosztottak a kérdésben, és a tagállamok hivatalosan még nem döntöttek álláspontjukról.
Az ENSZ szerint jó a mesterséges intelligencia, de csak a fejlett országoknak
Hatalmas különbségeket hozhat a munkaerőpiacon a mesterséges intelligencia és az automatizálás, erre hívta fel a figyelmet az ENSZ. A termelékenységnövekedés munkahelyek megszűnésével jár a feltörekvő és alacsony jövedelmű gazdaságokban, míg a fejlett országok kedvezőbb helyzetben vannak.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Elbúcsúztatták Ferenc pápát, nyilvánosságra kerültek a béketervek

Ugyanaz az uniós rém fenyegeti a magyar bankokat és a kkv-kat

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat

Több uniós, kevesebb ázsiai: átrendeződött a bevándorlók köre Magyarországon

Így kerülhetjük el a klímakatasztrófát nyáron

Itt tart most Paks 2: már két országban gyártják az új erőmű fontos részeit

Rekord mennyiségű készpénzt tart a világ legrutinosabb befektetője

Verekedések, üvegzúzás, fenyegetések – elszabadult a pokol a reptereken
