A G7-ek éves csúcstalálkozójának idén az olaszországi Puglia régiója ad otthont június 13-15. között, hogy megvitassák a szövetséget érintő legégetőbb geopolitikai kérdéseket és kihívásokat. 

Mi lesz a napirenden?

A három napos csúcstalálkozó során, ami csütörtökön délelőtt kezdődik, a következő témákat fogják érinteni: 

  • az éghajlatváltozás, és a fejlődés kérdései Afrikában;
  • a Közel-Kelet helyzete;
  • Ukrajna támogatása;
  • bevándorlási kihívások;
  • az indo-csendes-óceáni térség és a gazdasági biztonság;

Az oligarchák vagyonának sorsa

Az ukrán-orosz háború kapcsán nagy hangsúlyt fektetnek majd az előrejelzések szerint arra, hogy a vezetők végre megegyezésre jussanak a befagyasztott orosz vagyonból származó nyereség hasznosításáról és annak Ukrajnára való fordításáról. Az ukránok támogatásának szentelt két ülés egyikén Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is részt fog venni.

Továbbá a Reuters értesülései szerint a G7-ek kemény figyelmeztetéseket terveznek küldeni a kisebb kínai bankoknak, hogy ne segítsenek Oroszországnak a nyugati szankciók kijátszásában. 

Washingtoni források szerint az Egyesült Államok jelentős új szankciók bejelentésére készül az orosz hadsereget ellátó „technológiai és árucsatornák” részét képező pénzintézetek ellen.

Azt azonban nem tudni, hogy a G7 többi tagja készen áll-e a kemény amerikai vonal követésére. 

Kína elleni fellépés

Egy olyan nyilatkozat kiadására is számítani lehet a szövetségtől, amelyben aggodalmukat fejezik ki a kínai ipari többletkapacitás miatt, és megvizsgálják további intézkedések bevezetésének lehetőségét is. 

Nagy Márton: Példa nélküli, amire az EU készül, Magyarország nem hagyja

Nem értünk egyet a kínai elektromos autógyártókat sújtó brutális európai büntetővámokkal, a túlzott protekcionizmus nem megoldás – reagált a szerdai európai uniós tervezet hírére Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Magyarország már a soros elnöksége részeként adhat markáns választ a Versenyképességi Tanács július 8-9-i ülésén.

A részletekről ITT írtunk bővebben.

Egyéb ügyek

Ferenc Pápa személyesen vesz majd részt a mesterséges intelligencia kontrolljáról szóló tanácskozáson. A pápa idén óva intett a mesterséges intelligencia „perverz” veszélyeitől, és megismételte a világszintű szabályozásra való felhívást.

Ezen felül a vezetők feltehetőleg kifejezik eltökéltségüket a fejlődő országok súlyos adósságterhének kezelésében, valamint Olaszország valószínűleg továbbra is szorgalmazni fogja a multinacionális vállalatok globális minimumadójáról szóló megállapodást. 

Számos más ország, vezető és nemzetközi szervezet is részvételét teszi: a meghívottak között szerepel Ferenc pápa, Jordánia királya, valamint India, Brazília vezetői és az Afrikai Unió elnöksége. Ezen kívül jelen lesz az ENSZ főtitkára, valamint a Világbank, az IMF, az Afrikai Fejlesztési Bank és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD). 

A találkozót Puglia déli régiójában, a Borgo Egnaziában tartják – egy Michelin-csillagos étteremmel rendelkező luxusszállodában. Az esemény végül Giorgia Meloni sajtótájékoztatójával zárul szombaton, azonban Joe Biden amerikai elnök június 14-én éjjel már hazarepül.