A csatlakozási jegyzőkönyvet még Recep Tayyip Erdogan elnöknek is alá kell írnia, illetve a török hivatalos lapban is közzé kell tenni ahhoz, hogy hatályba léphessen – írja az MTI. Az előterjesztést 287 képviselő támogatta 55 ellenében és négy tartózkodás mellett, miután a török parlament külügyi bizottsága december végén már rábólintott Svédország NATO-csatlakozására.
Recep Tayyip Erdogan török elnök pártja, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), valamint szövetségesei többséggel bírnak a törvényhozásban.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök a szavazás eredményére reagálva kijelentette, hogy hazája egy lépéssel közelebb került a NATO-tagsághoz.
„Egy lépéssel közelebb vagyunk a teljes körű NATO-tagsághoz”
– írta az X-en a svéd kormányfő. „Pozitív fejlemény, hogy Törökország Nagy Nemzetgyűlése (Büyük Millet Meclisi) Svédország NATO-csatlakozása mellett szavazott” – tette hozzá.
Today we are one step closer to becoming a full member of NATO. Positive that the Grand General Assembly of Türkiye has voted in favour of Sweden’s NATO accession.
— SwedishPM (@SwedishPM) January 23, 2024
A távirati iroda felidézi, hogy Ankara a svéd csatlakozás jóváhagyásáért cserébe korábban közölte: határozottabb fellépést vár Stockholmtól a terrorizmus elleni harc területén, elvárja például a Törökország által terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) Svédországban élő tagjainak kiadását. Erdogan december közepén mindemellett ahhoz kötötte Svédország NATO-csatlakozását, hogy az amerikai kongresszus hagyja jóvá 40 darab új F-16-os amerikai harci repülőgép és alkatrészek eladását Törökországnak. Az amerikai kongresszus eddig még nem hagyta jóvá a harci repülőgépek eladását Törökországnak.
Már csak Magyarország nem döntött a svédek NATO-csatlakozásáról, akik már nem is akarnak velünk tárgyalni róla
Az észak-atlanti szövetség minden tagjának hozzá kell járulnia egy új tagország felvételéhez, és jelen állás szerint Magyarország lett az utolsó tagállam, amely még nem döntött Svédország NATO-tagságáról.
Tobias Billström svéd külügyminiszter elutasította Magyarország felhívását, hogy tárgyaljanak országa NATO-csatlakozási kérelméről – írja az Index a Politico cikke alapján. Korábban arról szóltak a hírek, hogy Orbán Viktor sajtófőnöke, Havasi Bertalan közölte, meghívták Ulf Kristerssont Magyarországra.
„Nem látok okot arra jelenleg, hogy tárgyaljunk”
– idézi a portál a svéd külügyminisztert, aki így reagált a magyar miniszterelnök meghívására. Billström hozzátette, hogy azt remélik, „Magyarország a lehető leghamarabb ratifikálja a tagságot”.
A kormányfői tárgyalások témája a meghívólevél szerint Svédország NATO-csatlakozása lett volna, valamint a magyar–svéd kétoldalú kapcsolatok erősítése a kölcsönös bizalom elmélyítésével.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!