A moszkvai újság azt írja, hogy az üzem a kárpátaljai Feketeardón működhet, ahol orosz értesülések szerint harci járműveket vagy lövedékeket gyárthatnak.

A cikk szerzője úgy véli, hogy

az Európai Unió (EU) közelsége sem tartaná vissza az oroszokat egy esetleges támadástól, ami a közeli magyar lakosság biztonságát is veszélyeztetheti.

Az Index összefoglalója szerint a Rheinmetall vezetője, Armin Papperger a TSZN ukrán hírügynökségnek adott interjújában azzal dicsekedett a napokban, hogy

megkezdte működését a Rheinmetall első ukrajnai védelmi üzeme, ahol év végéig elindítják a Lynx típusú gyalogsági harcjárművek gyártását, és további három fegyvergyárat építenek Ukrajnában.

A szakértők véleménye megoszlik az üzem valódi céljáról és létezéséről.

  • Egyesek szerint a bejelentés inkább PR-húzás, míg mások valós lehetőségként tekintenek rá, hogy ott  hadiipari termékeket gyártanak.
  • Az orosz katonai szakértők az üzem létezését és földalatti kialakítását is valószínűnek tartják, amely fokozhatja az orosz légicsapások kockázatát a térségben.

Az elmúlt évtizedekben Feketeardón többségbe kerültek az ukránok, azonban a falu lakosságának 25 százaléka még mindig magyar nemzetiségű. Azt is fontos hangsúlyozni, hogy Feketeardó közvetlen közelében még mindig számos színmagyar település helyezkedik el.

Az orosz lap részletesen ismertette, hogy

  • helyi lakosok különleges építési munkákról számoltak be: nehézgépek, útzárak, szigorú beléptetési rendszer,
  • valamint gyanúsan sok német állampolgár megjelenése támasztja alá az üzem építését. 

A lap szerint a térség stratégiai helyzete - a magyar és román határ közelsége - növeli a komplexum biztonságát és „láthatatlanságát” az oroszok számára, bár ezt ők nem tartják valódi akadálynak.