A német koalíciós kormány bukása utáni menetrendről megegyeztek a Bundestag nagyobb pártjai, amelyek azzal a szándékkal kezdtek bele a manőverbe, hogy
2025. február 23-án tartsák meg az előrehozott parlamenti választást.
A szociáldemokraták, liberálisok és zöldek alkotta kormány sorsa november elején pecsételődött meg, amikor Olaf Scholz kancellár menesztette Christian Lindner pénzügyminisztert, az FDP elnökét. Lindner erre válaszul visszahívta minisztereit a kabinetből. Azóta kisebbségi kormány vezeti Németországot, és Olaf Scholz napokban benyújtja a Bundestagnak a bizalmi szavazásra vonatkozó indítványát, amely az előrehozott választások megtartásához szükséges.
A menetrend politikai alku eredményeként született: a legnagyobb ellenzéki erő, a CDU/CSU pártszövetség a kancellár eredeti – márciusi – javaslatához képest korábbi, februári időpontot támogatott, és ezt a szociáldemokraták végül elfogadták. Cserébe a jobbközép CDU/CSU a következő hetekben egy-egy fontosabb törvény elfogadásakor kisegíti a kisebbségi kormányt.
A zdf.de által közölt menetrend szerint:
- A Bundestag ülése Olaf Scholz beszédével kezdődik, amire a képviselők 90 percen keresztül reagálhatnak.
- Majd név szerinti szavazást tartanak a kancellár indítványáról, amely megnyeréséhez 367 szavazatra lenne szüksége.
- Ha a bizalmi szavazáson elbukik a kancellár, az államfő, Frank-Walter Steinmeier, az alkotmányosan meghatározott határidőn belül egyeztet a pártokkal, és a szavazás eredményéhez igazodva dönt a Bundestag feloszlatásáról, valamint az új választás kiírásáról.
- A hírek szerint az államfő december 27-i hatállyal oszlatja fel a Bundestagot, Olaf Scholz mindaddig hivatalban marad, amíg az új Bundestag össze nem ül és kancellárt választ.
Az elmúlt hetek közvélemény-kutatásai kivétel nélkül a jelenleg ellenzéki CDU/CSU konzervatív pártszövetség választási győzelmét jósolták. A felmérések ugyanakkor azt is valószínűsítik, hogy február 23. után ismét a CDU/CSU-ból és az SPD-ből álló nagykoalíció alakul, hasonlóan a 2021 előtti helyzethez.