Az üzleti bizalom a nagy japán feldolgozóipari cégek körében a 9000 cégre kiterjedő felmérés tanúsága szerint a tankanindex a december végi plusz 10-ről március végére mínusz 5 pontra zuhant, ami azt jelenti, hogy a borúlátó cégek száma a legjobb helyzetben lévő nagyvállalati szektorban is meghaladja a derűlátókét. A mutató két év után először esett vissza, a Bloomberg, illetve a Dow Jones által megkérdezett elemzők ennél kisebb csökkenést 0-1 pontot vártak. A feldolgozóiparon kívüli nagyvállalatok ugyancsak borúlátóbbakká váltak az utóbbi negyedévben: a decemberi mínusz 10 pontos érték mínusz 13 pontra csökkent és a kis- és közepes méretű cégek a legborúlátóbbak. A feldolgozóipari vállalatok az április elsején kezdődött pénzügyi évben az export 0,1 százalékos csökkenésével számolnak a tavalyi 4,3 százalékos bővülés után. A külső és belső kereslet várható visszaesése miatt a nagy cégek 4,7 százalékkal tervezik visszafogni állóeszköz-beruházásaikat a tavalyi 4,5 százalékos növelés után, míg a kis- és közepes vállalatok a felmérés szerint 21 százalékkal csökkentik beruházásaikat, noha már a március 31-én végződött évben is 2,5 százalékkal kevesebbet költöttek erre a célra.
Hajami Maszaru, a BoJ kormányzója úgy nyilatkozott, hogy a tankan jelentés nem okozott meglepetést számára és a gazdaság stagnálására vonatkozó korábbi kijelentések után első ízben ismerte el, hogy recesszióról van szó. A hosszabb ideje az erősebb jen híveként számon tartott kormányzó egyúttal leszögezte: a BoJ-nak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy növekedjen a japán pénz iránti bizalom. A kijelentés azután hangzott el, hogy a dollár a tankan jelentés nyomán új 2 és fél éves magasságba, 126,1-ről azonnali reakcióként 126,6 jenre emelkedett a jennel szemben, majd a pénteki New York-i záráskor kialakult 126,25-re süllyedt, miután Mijadzava Kiicsi pénzügyminiszter is rendellenesnek minősítette az utóbbi napokban végbement gyengülést és felhívta a figyelmet: szoros figyelemmel követik a devizapiaci fejleményeket.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tegnap nyilvánosságra hozott jelentése szerint a többéves stagnálás után nehéz lesz visszaterelni a gazdaságot a fellendülési pályára, mert a kormánynak igen kevés mozgástere van az utóbbi tíz évben felhalmozott hatalmas belső államadósság - ezt a becslések a GDP 130 százalékára teszik - és a népesség előregedésével járó szociális többletterhek miatt.
(NAPI)
További részletek