Az orosz hadsereg 160, Japán és Dél-Korea területén lévő létesítményről készített listát arra az esetre, ha a két országgal esetleg háborút vívnának. Erről a Financial Times számolt be, amely nyugati forrásokból szerezte meg az orosz hadsereg 2013-2014-re vonatkozó titkos dokumentumait.
A listán azok a létesítmények szerepeltek, amelyekre az orosz erők közvetlen konfliktus esetén terveztek csapást mérni, köztük utak, hidak és gyárak, valamint atomerőművek és egyéb polgári infrastruktúra. A listán szereplő helyszínek fele katonai jellegű, köztük a japán és dél-koreai fegyveres erők központi és regionális parancsnoki központjai, radarberendezések, légibázisok és haditengerészeti létesítmények.
A lap megjegyzi, hogy a kiszivárgott dokumentumok célja az orosz hadsereg felkészítése volt egy 2008 és 2014 közötti esetleges konfliktusra, de „még mindig relevánsak az orosz katonai stratégia szempontjából”. Továbbá az orosz hadsereg attól tart, hogy az ország keleti határai sebezhetővé válnának egy NATO-val vívott háborúban.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő nem válaszolt a Financial Times megkeresésére.
Közben elhangzott Putyin újévi beszéde is
„Országunk, amely független, szabad és erős, képes volt válaszolni a legnehezebb kihívásokra. És most, az új év küszöbén a jövőre gondolunk, és bízunk abban, hogy minden rendben lesz. Előre megyünk” – mondta el újévi beszédében az orosz elnök a Kremlben.
Vlagyimir Putyin hozzátette: „becsületbeli kérdéssé vált számunkra a vágy, hogy hozzájáruljunk hazánk szuverenitásának, biztonságának, érdekeinek és szabad fejlődésének védelméhez”. Majd arról is beszélt, hogy az oroszok „büszkék az orosz katonák bátorságára és vitézségére”.
Jólétet kívánok mindannyiunknak, a családjainknak és szeretett hazánknak, Oroszországnak. Ha együtt vagyunk, minden álmunk valóra válik
– fogalmazott Vlagyimir Putyin.
Még szilveszterkor is csapást mértek
Februárban lesz harmadik éve, hogy Oroszország folytatja teljes körű invázióját Ukrajnában. Szilveszter éjjelén az orosz csapatok nagyszabású csapást mértek Ukrajnára, amely után Kijev térségében is komoly károkat jegyeztek fel.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a csapások egy katonai repülőtér infrastruktúráját és egy hadiipari komplexum egyik épületét sújtották.
Még le sem járt a szerződés, a Gazprom csökkenteni kezdte az Európába érkező gázt
Már az Oroszország és Ukrajna közötti szerződés december 31-i lejárta előtt csökkentette az Európába irányuló gázellátást Ukrajnán keresztül a Gazprom orosz állami tulajdonú energiaipari óriásvállalat, értesült a Reuters.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!