A japán nagyvállalati üzleti bizalom a japán jegybank (BoJ) felmérése szerint közel kétéves mélypontra esett vissza, újabb jelét adva, hogy a gazdaság ismét a recesszió szélén imbolyog. A tankannak a vártnál még így is kevésbé rossz adatára a piacok vegyesen reagáltak, a tokiói Nikkei-225 tőzsdeindex esett, de a jen a dollárhoz képest csak átmenetileg gyengült.
A dollár árfolyama csak rövid időre emelkedett a három hónapja nem látott 125 jenre a pénteki New York-i zárásban kialakult 124,67-ról, a Nikkei-225 tőzsdeindex viszont 1,7 százalékkal, 12 751 pontra gyengült a tegnapi tokiói kereskedés végére azt követően, hogy a Bank of Japan tankan-felmérése szerint a feldolgozóipari nagyvállalatok üzleti bizalmi indexe az áprilisi mínusz 5-ről június végére mínusz 16 pontra romlott, ami az 1999. decemberi mínusz 17 pont óta a leggyengébb érték. Az index, amelyet közel 9000 vállalat megkérdezése alapján negyedévente számít ki a BoJ, a derűlátó és a borúlátó vállalatok közötti százalékos különbséget méri, azaz az elmúlt három hónapban nőtt a feltételeket kedvezőtlenebbnek tartó cégek aránya. A vegyes piaci reakció részben annak tudható be, hogy az elemzők még rosszabbat, mínusz 18 pontot vártak, részben pedig annak, hogy a szeptemberre vonatkozó előrejelzés mínusz 14 pont, vagyis javulást ígér.
A tankan a Reuters által megkérdezett elemzők szerint újabb bizonyítékát adja, hogy a világ második számú ipari hatalma két éven belül már a második recesszióba süllyedt vissza. Január-március között a bruttó hazai termék (GDP) negyedéves összevetésben 0,2 százalékkal zsugorodott, és azóta folyamatosan a gazdaság gyenge teljesítményére utaló adatok látnak napvilágot. A múlt héten tették közzé, hogy az ipari termelés májusban 1,2 százalékkal csökkent az áprilisi 2 százalékos visszaesés után, és májusban a második egymást követő hónapban zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom (NAPI Gazdaság, 2001. június 29., 2. oldal). A munkanélküliségi ráta újra rekordmagasságba, 4,9 százalékra emelkedett, a háztartások kiadásaikat pedig éves összevetésben 2,6 százalékkal fogták vissza. Várhatóan tovább mélyíti a recessziót Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök nagyszabású reformterve, amelyet a hétvégi washingtoni csúcstalálkozón Bush elnök teljes támogatásáról biztosított. Egyesek szerint ezzel de facto zöld utat adott a jen gyengülésének, de - mint a Bloomberg megjegyzi - a rövid távon fájdalmas lépések szükségesek a gazdasági növekedés megalapozásához. A bankok rossz hiteleinek felszámolásával várhatólag jelentősen megnő a csődök száma, s ez a nagyvállalatok szerkezetátalakításával együtt több százezer alkalmazott elbocsátásával jár majd.
B. P. A.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.