Júliusban 47,3 pontra csökkent az eurózóna PMI-je a júniusi 47,9 pontról, mindössze 0,1 ponttal haladva meg az index négyéves történetében regisztrált eddigi mélypontot, amit 1998 decemberében, a világméretűvé dagadt pénzügyi válság idején mértek. Az index ezzel még távolabb került a feldolgozóipari aktivitás növekedését jelző 50 pontos határértéktől. A PMI júliusi értéke mindazonáltal pontosan megegyezett az elemzői konszenzussal, ezért a főként az amerikai gazdaság állapotára koncentráló devizapiaci szereplők nem reagáltak az adatra, az euró kereskedése a közlést követően a 0,88 dollár körüli néhány bázispontos sávban maradt.
A 2500 vállalat bevonásával számított index júliusban már a negyedik egymást követő hónapban mutatott visszaesést, ami egyúttal arra utal, hogy az eurózóna gazdaságának egynegyedét kitevő feldolgozóipar gyorsuló ütemben tart a recesszió felé, hiszen hat hónapi teljesítménycsökkenés már technikai értelemben recessziót jelentene. Márpedig a kilátások szempontjából nem túl biztató, hogy az új megrendelések részindexe 46,6-ről 46,2 pontra, 1998 novembere óta nem látott szintre esett. A legnagyobb gazdaságok mindegyikében csökkent a PMI: Németországban 46,6-ről 46,3 pontra, Franciaországban 48,8-ről 48 pontra, a nagyobb mértékben pedig Olaszországban, 48,4-ről 46,4 pontra. A hírügynökség kommentárja szerint nyilvánvaló, hogy az erőteljes globális fékeződés tükröződik a feldolgozóipar teljesítményében, de ezért belső tényezők még inkább okolhatók, így legfőképpen a magas infláció, amely miatt a háztartások kevesebbet költenek.
A PMI árkomponense mindazonáltal reményt keltően alakult: a beszerzési árak indexe 51,1-ről 46 pontra, esett, 1999 májusa óta első ízben maradva el az 50 ponttól, ami azt jelenti, hogy csökkennek a vállalatok beszerzési költségei és ezzel az inflációs nyomás is. Ez tovább növeli a reményt, hogy az Európai Központi Bank (ECB) végre mérsékli a hitelköltséget annak ellenére, hogy az infláció meghaladja a 2 százalékos plafont: a májusban még 3,4 százalékos érték júniusban 3 százalékra mérséklődött. A Reuters által megkérdezett elemzők 70 százalékos esélyt adnak annak, hogy az ECB kormányzótanácsa a mai ülésén még nem mérsékli a 4,5 százalékos irányadó kéthetes repokamat-minimumot, de 50 százalékos valószínűséget látnak arra, hogy a nyári szünetet követően augusztus 30-án csökkenti a hitelköltséget.
B. P. A.
További részletek