A román hatóságok tájékoztatták a Bukaresttel szövetséges országokat a7 elnökválasztás befolyásolását célzó példátlan külföldi beavatkozási kísérletekről – tudatta csütörtökön a bukaresti külügyminisztérium.
A tisztségéből december 21-én távozó Klaus Iohannis román államfő szerdán feloldotta azoknak a titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentéseknek a titkosítását, amelyek alapján múlt héten a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította, hogy a választási eredményt befolyásoló, a nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás történt az elnökválasztáson.
Kapcsolódó
A bukaresti külügyminisztérium szerint ezek a „folyamatos és kitartó kísérletek" azt célozzák, hogy aláássák Románia szilárd elkötelezettségét az euroatlanti értékek, valamint EU- és NATO-tagsága iránt.
A külügyi tárca deklarálta, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek a demokrácia, a nemzetbiztonság és a szuverenitás védelme érdekében – számolt be róla az MTI.
Vizsgálatot indított a legfőbb ügyészség
A román legfőbb ügyészség hivatalból indított eljárást, miután az elnöki hivatal honlapján közzétett titkosszolgálati és belügyminisztériumi jelentések alapján felmerült a választási jogszabályok megsértésének gyanúja. A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészségre (DIICOT) bízta a vizsgálatok elvégzését, melyek
- egyrészt a szavazás kimenetelét befolyásoló, akár az online térben véghez vitt megvesztegetési (szavazatvásárlási) bűncselekmények felderítésére irányulnak,
- másfelől az esetleges illegális kampányfinanszírozással kapcsolatos pénzmosási bűncselekményekre.
Korábban a washingtoni külügyminisztérium szóvivője is jelezte: az Egyesült Államokat aggodalommal tölt el a román Legfelsőbb Védelmi Tanács jelentése, amely szerint Oroszország a romániai választási folyamat integritásának befolyásolására irányuló rosszindulatú kibertevékenységben vesz részt.
Akár magyar párt is részt vehet a romániai kormányalakításban
Sikerrel mozgósított a parlamenti választás előtt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), 6,5 százalékos támogatottság mellett ugyanis ismét bejutottak a bukaresti törvényhozásba. A szélsőjobboldali erők térnyerése és a parlamenti széttöredezettség nyomán pedig akár a kormánykoalíció tagja is lehet a párt. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint most egy dolog biztos: nehéz kormányalakítási folyamat kezdődhet a kialakult eredmény alapján.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!