A Trump-adminisztráció lépést tett a HIV, a malária és a tuberkulózis elleni életmentő gyógyszerek, valamint az újszülöttek orvosi ellátásának leállítása érdekében az USAID által világszerte támogatott országokban – írja a Reuters.

A lap forrásai szerint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével (USAID) dolgozó vállalkozók és partnerek kaptak felszólításokat az azonnali leállításról. A lépés része az amerikai segélyek és finanszírozás szélesebb körű befagyasztásának, amelyet Trump január 20-i hivatalba lépése óta vezettek be, miközben a programokat felülvizsgálják.

A feljegyzés kiterjed a fogamzásgátlásra, és az anyai- és gyermek-egészségügyi ellátásra is – mondta egy jelenlegi USAID-forrás és egy volt USAID-tisztviselő a lapnak.

Atul Gawande, az USAID globális egészségügyi részlegének nemrég távozott vezetője szerint ez katasztrofális, mint mondta,

az adományozott gyógyszerkészletek jelenleg 20 millió HIV-fertőzött embert tartanak életben. 

A betegségek kezelésének megszakítása nemcsak azt jelenti, hogy a betegek, például a HIV esetében a vírust másoknak is átadhatják, hanem azt is, hogy gyógyszerrezisztens törzsek jelenhetnek meg.

Gawande azt is elmondta, hogy más partnerek is kaptak olyan értesítéseket, hogy nem szállíthatnak gyógyszereket a klinikákra. Ezek a szervezetek 23 országban 6,5 millió árvával és veszélyeztetett HIV-fertőzött gyermekkel dolgoznak.

Trump január 20-án 90 napos szünetet rendelt el a külföldi segítségnyújtásban, azzal az indokkal, hogy felülvizsgálják a hatékonyságot és az Egyesült Államok külpolitikájával való összhangot. Az új kormányzat mintegy 60 magas rangú hivatalnokát is szabadságra küldött az USAID-nél – közölték a Reuters hírügynökséggel az ügyben járatos források hétfőn.

A kormány intézkedései több milliárd dollárnyi életmentő segélyt veszélyeztetnek.

A 2023-as pénzügyi évben az Egyesült Államok 72 milliárd dollár támogatást folyósított. Ez adta az ENSZ által 2024-ben nyomon követett humanitárius segélyek 42 százalékát.

Megrengette a segélyszervezeteket az Egyesült Államok kilépése a WHO-ból

Miután kiderült, hogy Donald Trump első intézkedései között kiléptette a WHO-ból az Egyesült Államokat, a többi egészségügyi segélyszervezetnek is pénzhiánnyal kell megküzdenie. Most a magánszektort szeretnék megcélozni. Erről itt olvashatnak >>>