Az Aszad-rezsim összeomlása után a lázadók egyik első dolga volt, hogy megnyissák a börtönöket, ahol több tízezer embert tartottak fogva politikai okokból. A leghírhedtebb ezek közül a Damaszkusztól északra található Sednaya börtön volt.
Az Index cikke szerint a Sednaya már a polgárháború előtt is hírhedt volt a széles körben alkalmazott kínzásokról és bántalmazásokról. A háború alatt vált azonban igazán a romlottság és az erőszak szimbólumává.
Emberi jogi szervezetek szerint a foglyokat megkínozták és megverték, nem kaptak élelmet, vizet és gyógyszereket. Koncepciós pereket követően tömeges akasztásokat rendeztek.
Becslések szerint több mint 30 ezer fogvatartottat öltek meg a börtönben. A legtöbb esetben a családtagok nem kaptak tájékoztatást a foglyok sorsáról.
Az 1987-ben épült katonai börtönt az Amnesty International „emberi mészárszékként” jellemezte. A foglyokat képviselő csoport jelentése szerint a börtönt több száz őr és katona védte, valamint aknamezők gyűrűje vette körül.
A polgárháború előtt a foglyok többsége iszlamista volt, a 2011 elején kitört kormányellenes tüntetések után azonban tüntetőket, aktivistákat és újságírókat kezdtek el bebörtönözni.
Az ENSZ nyomozói a börtönben történteket emberiesség elleni bűncselekménynek minősítették. A fogvatartottakat arra is kényszerítették, hogy verjék, megerőszakolják vagy megöljék egymást jogvédő csoportok állítása szerint.
A néhány szabadon bocsátott arról számolt be, hogy a fogvatartottak gyakran elfertőződő sebek miatt haltak meg a túlzsúfolt cellákban. Csak másodperceket kaptak arra, hogy a mellékhelyiségeket használják, így gyakran a cellákban könnyítettek magukon.
Az Amnesty jelentése szerint az őrök minden héten, de gyakran hetente kétszer is, akár 50 fős csoportokat rángattak ki a cellákból, akiknek azt mondták, hogy civil börtönökbe szállítják őket.
Ehelyett azonban bekötötték a szemüket, megverték őket a börtön alagsorában, majd éjszaka felakasztották őket, amit a börtön tisztviselői csak „bulinak” neveztek.
Fadel Abdul Ghani, a Szíriai Hálózat az Emberi Jogokért nevű szervezet igazgatója szerint vasárnap mintegy 2000 fogoly szabadult ki a Sednayából. Azonban a többi, mintegy 11 ezer rabot sehol sem találták, Ghani szerint valószínűleg megölték őket.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!