Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása mindenekelőtt jó hír, mert uralma alatt a szíriai nép szörnyű szenvedést volt kénytelen átélni – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár vasárnap arra reagálva, hogy a szíriai lázadók hajnalban elfoglalták a szíriai fővárost.

A kancellár nyomatékosította, hogy az

új Szíriának békében kell élnie szomszédaival, és az országban mielőbb helyre kell állítani a rendet és a joguralmat, valamint a kisebbségeket meg kell védelmezni.

A kancellár megjegyezte, hogy Aszad miatt számtalan ember volt kénytelen elhagyni az országot, és sokan közülük Németországban kerestek menedéket.

A mindenki biztonsága

Emmanuel Macron francia elnök az X-en azt írta, hogy

„a barbarizmus állama megbukott. Végre".

Leszögezte emellett, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett mindenki biztonsága mellett a Közel-Keleten.

Oroszország szerint az erőszak nem megoldás

Szíria felkelők vasárnap hajnalban nyomultak be Damaszkuszba, majd közölték, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad uralmát. Az  orosz külügyminisztérium ezzel kapcsolatosan úgy fogalmazott: 

„Bassár el-Aszad a Szíriai Arab Köztársaság területén zajló fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon".

Az orosz külügyminisztérium mindemellett arra szólított fel minden érintett felet, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, és a kormányzással kapcsolatos kérdéseket politikai eszközökkel oldja meg. Jelezték, hogy Oroszország kapcsolatban áll a szíriai ellenzék valamennyi frakciójával.

A moszkvai diplomáciai tárca azt is értésre adta, hogy minden szükséges intézkedést megtesz a Szíriában élő orosz állampolgárok biztonságának garantálása érdekében. Az országban lévő orosz katonai bázisokat fokozott készültségbe helyezték, de a tárca tájékoztatása szerint  jelenleg a biztonságukat nem éri komoly fenyegetés.

Már él a kijárási tilalom Damaszkuszban

Mindeközben a zavargások miatt  kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban.

A kijárási tilalom helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig van érvényben.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter arról számolt be, hogy milicisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, három autót elvittek, de sem a diplomatának, sem e biztonsági személyzetének nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet időközben biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség azt jelentette, hogy 

szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.

Ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét is. Az iráni állami televízió beszámolója szerint a diplomáciai képviselet mellett közeli üzleteket is kifosztott egy fegyveres csoport.

A magyar külügy is megszólalt

Szijjártó Péter külügyminiszter közölte, hogy 

a harcok következtében Magyarország damaszkuszi nagykövetsége ideiglenesen zárva tart. A követség munkatársai a körülményekhez képest biztonságban vannak.

A külügyi tárca vezetője azt is tudatta, hogy a Szíriában életvitelszerűen élő magyarok közül, akikkel csak tudtak, kapcsolatba léptek az elmúlt napokban. Segítségkérés mindezidáig nem érkezett tőlük. 

Magyarország a közel-keleti térség stabilitásában érdekelt, emellett pedig kiemelt figyelmet fordít a régióban élő keresztény közösségekre, akik számára továbbra is humanitárius segítséget nyújt – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán.