A Telegram üzenetküldő alkalmazás módosította irányelveit, hogy több adatot oszthasson meg a kormányzati hatóságokkal. Ez jelentős változás az alkalmazásnál, amelyet évek óta bírálatok érnek amiatt, hogy csatornáin drogkereskedelem, kiberbűnözés és gyermekekkel való szexuális visszaélésről szóló anyagokat engedett elszabadulni.

Pavel Durov, a Telegram vezérigazgatója hétfőn közölte, hogy a platform megváltoztatta adatvédelmi irányelveit, hogy a feltételezett bűnözők IP-címét és telefonszámát nyilvánosságra hozhassa, ha az illetékes igazságügyi hatóságoktól erre vonatkozó utasítást kap. Eddig a Telegram irányelvei szerint csak bírósági végzésre adta ki a terroristagyanús személyek adatait – írja a Politico.

Világossá tettük, hogy a szabályainkat megszegők IP-címeit és telefonszámait az illetékes hatóságok számára érvényes jogi kérésre nyilvánosságra hozhatjuk

– írta Pavel Durov a Telegram-csatornáján közzétett üzenetében.

A változásokra egy hónappal azután került sor, hogy Durovot letartóztatták Párizsban azzal a váddal, hogy platformja bűnrészes volt az alkalmazáson folytatott tiltott tevékenységben, és hogy megtagadta az együttműködést a hatóságokkal. A vezérigazgató jelenleg óvadék ellenében szabadlábon van, de nem hagyhatja el Franciaországot.

Kép: Reuters / File photo / Albert Gea

Boldog-boldogtalant vonzott a Telegram

Durov korábban komoly támogatást kapott a szólásszabadság jobboldali szószólóitól, köztük Elon Musk X-tulajdonostól, amiért régóta elutasította, hogy a kormányoknak hozzáférést biztosítson a platformja adataihoz. Az adatok bizalmas kezelésének ígérete a szervezett bűnözői kartellektől kezdve az elnyomó rezsimek politikai disszidens csoportjain át az orosz és ukrán hadseregig mindenkit vonzott a platform használatára.

A Telegram mostantól gyakoribb átláthatósági jelentéseket is közzé fog tenni, megosztva adatokat arról, hogy milyen gyakran működött együtt a hatóságokkal. Az új adatvédelmi irányelvek szerint ez nem félévente, hanem negyedévente fog történni.