Donald Trump amerikai elnök felszólította a chipgyártókat, hogy telepítsék vissza termelésüket az Egyesült Államokba. „Tajvan elvette tőlünk a chipgyártást” – jelentette ki a Fehér Házban Trump.
Azt akarjuk, hogy ez visszakerüljön az Egyesült Államokba. És ha nem hozzák vissza, nem leszünk túl boldogok
– hangsúlyozta az észak-amerikai elnök, utalva rá, hogy az olyan amerikai chipgyártók, mint az Intel mára főként Tajvanon gyártják a legmodernebb a eszközeiket, még ha az Egyesült Államokban fejlesztik is ki azokat.
Az idén januárig hivatalban lévő Biden-adminisztráció közel 40 milliárd dollár támogatási programot indított a chipgyártás visszatelepülésének ösztönzésére az Egyesült Államokba. Európa is hasonló tervekkel követte a példát. Választási kampánya során azonban Donald Trump a tervet pénzkidobásként bírálta, és jelezte, hogy inkább a vámokra helyezné át a hangsúlyt.
A nyugati kormányok leginkább amiatt aggódnak, hogy például a okostelefon-chipek kínálata teljesen összeomlana, ha a kínai kormány elzárná Tajvant.
Tajvanon is látják a kockázatot
Laj Csing-tö (Lai Ching-te) tajvani elnök Donald Trump chipiparral kapcsolatban felvetett aggályaira reagálva pénteken ígéretet tett arra, hogy tárgyalni fog az amerikai elnökkel a kérdésben, valamint arra, hogy országa többet fektet be és többet vásárol az Egyesült Államokban, valamint növeli a védelmi kiadásokat. Laj Csing-tö az elnöki hivatalban tartott nemzetbiztonsági tanácsi ülést követően újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a globális félvezető-ellátási-lánc egy „ökoszisztéma", amelyben fontos a különböző országok közötti munkamegosztás.
„Természetesen tisztában vagyunk Trump elnök aggodalmaival" – mondta az ázsiai ország vezetője. Hozzátéve, hogy
a tajvani kormány kommunikálni és tárgyalni fog a félvezetőiparral, és jó stratégiákat fog kidolgozni. Ezután jó javaslatokkal fogunk előállni, és további megbeszéléseket folytatunk az Egyesült Államokkal.
Tajvanon működik a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója, a TSMC, amely olyan vállalatok egyik fő beszállítója, mint az Apple és az Nvidia, és a rohamosan fejlődő mesterséges intelligencia-ipar kulcsfontosságú része.
(via MTI)
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Egyet tippelhet melyik uniós országban a legveszélyesebb a sofőrök vezetési stílusa

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő
