A Legfelsőbb Bíróság hétfői döntésével feloldotta a korábban egy kerületi bíró által hozott határozatot, így a Trump-adminisztráció tovább folytathatja a bevándorlók több száz éves háborús törvény értelmében végrehajtott deportálását – írja a France24.

A bírák egyúttal azt is megállapították azonban, hogy az eltávolítani kívánt migránsok számára lehetővé kell tenni kitoloncolásuk jogi úton való megtámadását.

A testület megosztott volt a kérdésben, a döntést csak 5-4 arányban sikerült meghozniuk.

Ennek oka az lehetett, hogy a kiutasítások jogalapjaként hivatkozott 1798-as Alien Enemies Act (Idegen Ellenségek Törvény) eredetileg háború idején lenne alkalmazható, eddig csak háromszor, az 1812-es háború és a két világháború során használták. A rendelkezést azonban kellően homályosan fogalmazták meg ahhoz, hogy Trumpék úgy döntsenek, érdemes leporolni.

Nagy nap ez az igazságnak Amerikában

– kommentálta a határozatot Trump a Truth Social-ön.

Szerinte a Legfelsőbb Bíróság ítéletével fenntartotta a jogállamiságot az országban.

A helyzet azonban ennél valamivel összetettebb. James Boasberg kerületi bíró deportálásokat korlátozó végzését a testület első sorban a döntéshozatal helyszínével kapcsolatos technikai okokra hivatkozva oldotta fel. A perelő bevándorlók ugyanis Texasban élnek, míg a bírósági ügy Washingtonban zajlott.

Az Alien Enemies Act szerinti kitoloncolási határozat hatálya alá tartozó fogvatartottaknak joguk van az értesítéshez és a kitoloncolás megtámadásának lehetőségéhez. Az egyetlen kérdés az, hogy melyik bíróság fog ügyükben dönteni

– közölte a Legfelsőbb Bíróság.

Az amerikai kormányzat venezuelai drogbandák állítólagos tagjait toloncolja ki százával hírhedt El Salvador-i börtönökbe, azonban több érintett ügyvédje is arról számolt be, védencét csupán tetoválásai miatt utasították ki, pedig se az Egyesült Államokban, se hazájában nem rendelkezett bűnözői múlttal.

A kiutasított bevándorlókat El Salvadorban megbilincselték, fejüket leborotválták, majd képeket készítettek róluk. A Trump-kormányzat ezzel is igyekezett demonstrálni elkötelezettségét az illegális migráció megfékezésére.

A vámkivető Trump egyvalamivel nem számolt Mexikóban: a kartellel

Donald Trumpnak csak részben van igaza, amikor Mexikót 25 százalékos vámokkal tervezi megbüntetni. Egyfelől a szerényebb anyagi lehetőségekkel rendelkező latin-amerikai ország valóban többet tehetne az illegális bevándorlás és a drogkereskedelem ellen, azonban az amerikai-mexikói határ igazi senkiföldje, ahol a kartell az úr. Bővebben >>>