Újabb merényletet kíséreltek meg múlt vasárnap Donald Trump volt amerikai elnökkel szemben. Ryan Wesley Routh, aki ellen elítélt bűnözőként való fegyverbirtoklás és törölt sorozatszámú lőfegyver birtoklása miatt emeltek vádat, közel 12 órán keresztül várakozhatott a helyszínen. A mobiltelefon-helymeghatározási adatok alapján az derült ki, hogy már vasárnap hajnali 2-kor a Trump International Golf Club közelében tartózkodott.
A Trumpot védő titkosszolgálati személyzet végül kiszúrta a bokorban – a republikánus elnökjelölttől pár száz méterre – rejtőző gyanúsítottat. Rálőttek, ő pedig menekülni kezdett, autóval el is hagyta a helyszínt. Az autópályán azonban megállították és őrizetbe vették.
Tanultak az első merényletkísérletből
Trump ellen július 13-án a Pennsylvania állambeli Butler városban egy választási gyűlésen már egyszer kíséreltek meg elkövetni egy merényletet. Akkor a támadónak, a 20 éves Thomas Matthew Crooksnak, aki egy közeli épület tetején rejtőzött, több lövést sikerült leadnia. A volt elnök a fülén szenvedett könnyebb sebesülést, ugyanakkor a kampányesemény közönségének egyik tagja meghalt, ketten súlyosan megsebesültek. A fegyverest akkor a titkosszolgálat egy mesterlövésze lőtte le.
A Butlerben elkövetett merényletkísérlet nyomán hiányosságokat találtak a Trump védelméért felelős hatóságok munkájában. Az esetbe belebukott az amerikai titkosszolgálat igazgatója, Kimberly Cheatle is.
A Trump körüli biztonsági intézkedéseket megerősítették. Akkoriban a titkosszolgálati hibáktól volt hangos a sajtó – és nincs ez másként ezúttal sem.
Az FBI bejelentette, hogy vizsgálják az újabb merényletkísérlet körülményeit és a védelmi kérdéseket. Ron DeSantis, Florida republikánus kormányzója pedig erre súlyos, – szinte váddal felérő – kritikát fogalmazott meg.
Megítélésem szerint sem államunknak, sem nemzetünknek nem áll érdekében, hogy ugyanazok a szövetségi ügynökségek vezessék ezt a vizsgálatot, mint amelyek Donald Trump ellen eljárást akarnak indítani
– idézi a The New York Times.
A fegyverkezésről szó sem esik?
„Mélységesen aggasztó, hogy vezetőink nem reagálnak erre a szörnyű politikai erőszakra a megelőzésre irányuló sürgős felhívással” – jelentette ki az első Trump elleni merényletkísérletet követően T. Christian Heyne, a Brady: Együtt a fegyveres erőszak ellen (Brady: United Against Gun Violence) szervezet alelnöke. „Ez a merényletet azért valósulhatott meg, mert könnyen hozzá lehet férni egy katonai típusú puskához, amelyet aztán pontosan úgy is használnak, ahogyan azt a tervezésekor kitalálták. Az aktuális visszafogott reakció a politikai erőszak és a fegyveres fenyegetések veszélyes normalizálódását tükrözi.”
A Gallup 2023 októberében közzétett közvélemény-kutatási adatai alapján azt a következtetést lehetett levonni, hogy
- az amerikai felnőttek 56 százaléka szerint szigorítani kellene a fegyvertartást érintő törvényeket;
- 31 százalékuk úgy véli, hogy azok megfelelőek a jelenlegi állapotuk;
- 12 százalék pedig a fegyvertörvények lazítását támogatná.
Az Economxnak nyilatkozó szakértő azonban rámutatott, a fegyvertartásra vonatkozó szigorítások kétféle módon is megvalósulhatnának – ezt a kétféle hozzáállást képviseli a demokrata és a republikánus elnökjelölt.
„A fegyvertartási korlátozás esetében nézhetjük az emberi oldalt vagy a fegyvert. Az emberi tényező, hogy a pszichiátriai esetek száma magas, az Egyesült Államokban a lakosság 23 százaléka valamilyen formában pszichiátriai kezelés alatt áll. Az ő nyilvántartásuk és jogaik nincsenek rendesen szabályozva, ez az egyik gond. Donald Trump általánosságban ezen a fronton szigorítana, többek között alaposabb átvilágítással. Kamala Harris ezzel szemben a támadófegyverek betiltása mentén szigorítaná az amerikai fegyvertartásra vonatkozó szabályokat”
– nyilatkozta az Economxnak Farkas-Bede Katalin, a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Tanszékének docense.
Hangsúlyozta, Harris nyújtotta be az elmúlt évtizedek legjelentősebb fegyvertartásra vonatkozó törvényjavaslatát (Bipartisan Safer Communities Act, BSCA) 2022-ben. Ez az amerikai gyermekek védelmét, az iskolák biztonságának növelését és az erőszak veszélyének csökkentését célozza.
Túl nagy biznisz a fegyverkereskedelem
Összességében azonban az látható, hogy a fegyvertartás szigorításával kapcsolatos törekvések mind republikánus, mind demokrata oldalról kissé lagymatagok. Ez pedig a professzor szerint nem meglepő. „A fegyverkereskedelemben borzasztó erős az Egyesült Államok, a világ tíz legnagyobb fegyverszállító vállalat közül hat amerikai. A BlackRock vagyonkezelő pedig, amelynek több ilyen cégben is érdekeltsége van, a Demokrata és a Republikánus Párton belül is pénzel bizonyos szenátorokat” – mondta Farkas-Bede Katalin.
De nem pusztán a BlackRock gondoskodik arról, hogy mind demokrata, mind republikánus oldalon érdek fűződjön a fegyvertartás komoly szigorítását célzó lépések akadályozásához. Az Országos Fegyverszövetség (NRA), a legnagyobb amerikai fegyverlobbi-szervezet is bőkezűen osztogatja a pénzt. „Az NRA már az 1970-es években megkezdte a lobbitevékenységet, ekkor még csak lőpályát és nagyobbacska ingatlant szerettek volna. Azóta azonban lobbiüzemmódban ragadtak” – fogalmazott a szakértő. Hozzátette,
még John Fitzgerald Kennedy, a fegyveres merénylet áldozata lett demokrata elnök is az NRA egyik legnagyobb támogatói közé tartozott.
De nem szabad megfeledkezni a háborús helyzetekről sem. „Még ha Trump nyeri is a novemberi választást, és eléri, hogy Ukrajnát ne támogassa az oroszokkal szemben az Egyesült Államok, Izraelnek garantáltan szállítanak még utána is fegyvereket” – mutatott rá Farkas-Bede Katalin.