Az Egyesült Államok szövetségi oktatási minisztériumának megszüntetéséről írt alá elnöki rendelet Donald Trump csütörtökön, ezzel az egyes államok hatáskörébe utalná az oktatás irányítását.
Az MTI tudósítása szerint elnök a Fehér Házban tartott nyilvános ceremónián látta el kézjegyével a rendelkezést. Az aláírást megelőzően elmondta, hogy a lépéssel megkezdődik a szövetségi minisztérium (Department of Education) megszüntetése. Az intézmény működésének teljes kivezetéséhez a Kongresszus jóváhagyására is szükség van.
Donald Trump úgy fogalmazott, hogy
az oktatásügy visszakerül oda, ahova tartozik, azaz az államok hatáskörébe, a lépést józan ész vezérelte.
Az elnök a részleteket illetően kiemelte, hogy megmaradnak a minisztérium hasznos funkciói: a hátrányos anyagi helyzetű fiatalokat támogató ösztöndíjakat (Pell Grants), a felzárkóztató támogatásokat, valamint a fogyatékossággal élő, és különleges igényű fiatalok számára rendelkezésre álló forrásokat, amelyek elosztása a jövőben is marad a szövetségi kormányzat hatáskörében.
Az oktatásra fordított összeg a lépéssel megfeleződhet, annak minősége pedig javulni fog
- húzta az elnök.
Az eseményen részt vett több republikánus irányítású állam kormányzója, szülői szervezetek képviselői is, valamint a Donald Trump elnök által a minisztérium működésének lezárásával megbízott Linda McMahon miniszter.
A Fehér Ház által a ceremóniát megelőzően kiadott közlemény szerint
- az 1979-ben, Jimmy Carter elnöki rendeletével létrehozott szövetségi minisztérium az elmúlt mintegy 46 évben 3 ezer milliárd dollárt használt fel, és miközben az egy diákra fordított támogatás csaknem két és félszeresére emelkedett (245 százalékkal bővült), addig a diákok teljesítménye visszaesett;
- a 13 éves diákok matematikai és olvasási képességei több évtizedes mélyponton vannak, az amerikai gyerekek matematikai tudásszintje pedig az OECD 37 országa között a 29. helyre elegendő.
A rendelet aláírása után Trump arról beszélt, hogy szerinte mindenki tudja, hogy az oktatási minisztérium megszüntetése „a helyes dolog”. Azzal érvelt, hogy
az Egyesült Államok mindenki másnál többet költ oktatásra, a sikerességet tekintve mégis a sereghajtók között van.
A felszámolásra ítélt oktatási minisztérium is kiadott egy közleményt, amiben történelminek nevezték az elnök döntését. Szerintük ezzel Trump szabaddá teszi az amerikai tanulók következő generációit és megteremti számukra a siker lehetőségét.
A Telex pedig arról ír, hogy az oktatási minisztériumnak eddig is minimális beleszólása volt az iskolák működésébe és a tantervek kialakításába, ami most is állami jogkör. Az általános és középiskolák finanszírozásának pedig mindössze 13 százaléka származott szövetségi forrásból. Az sem biztos egyébként, hogy Trump csak úgy meg tudja szüntetni az oktatási minisztériumot, mert ehhez a Kongresszus jóváhagyása mellett a szenátusnak is támogatnia kell a lépést, ahol minimális többségben vannak a republikánusok.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Nem vicc: 73 millió maszk érkezett eddig Magyarországra

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

A bajba jutottak támogatására nincs pénz, de plakátra most is jutott bőven

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

A szlovákok így kezelik a lakhatási válságot, érdemes tőlük tanulni
