„Az USA jelenleg világelső a mesterséges intelligenciában, mind fejlesztésben, mind a chipek tervezése terén, és kulcsfontosságú, hogy ez így is maradjon"
– mondta Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter.
A Biden-kormányzat utolsó pillanatban bevezetett lépése egy 2023-ban elrendelt intézkedésre épül, amely korlátozza bizonyos mesterséges intelligenciával működő chipek Kínába irányuló exportját – írja a Deutsche Welle.
Az új szabályok azonban túlmutatnak Kínán. A chipek szigorúbb ellenőrzésének részeként engedélyeket kell majd kérni az exportra, az újraexportálásra és a belföldi transzferekre.
Emellett a mesterséges intelligencia adatközpontoknak fokozott biztonsági előírásoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy jogosultak legyenek a chipek behozatalára. Egy javasolt keretrendszer pedig korlátozza a megvásárolható chipek számát.
A legtöbb nemzetre korlátozások vonatkozhatnak. Ez alól azonban kivételt képez egy 18 szövetségből álló csoport, köztük Kanada, Németország, Japán, Dél-Korea, Tajvan, illetve az Egyesült Királyság.
Peking hétfőn égbekiáltó sértésnek nevezte az új nemzetközi kereskedelmi export szabályokat.
A friss korlátozások „újabb példái annak, hogyan is lehet általánosítani a nemzetbiztonság fogalmát, illetve az exportellenőrzésekkel való visszaélésnek – olvasható a kínai Kereskedelmi Minisztérium közleményében.
Hozzátették: korábban az amerikai csúcstechnológiai vállalatok, ipari szervezetek különböző csatornákon keresztül fejezték ki elégedetlenségüket, aggodalmaikat. A Biden-kormányzat azonban állításuk szerint süket fülekre talált az ipar hangjaival szemben, és ragaszkodott az intézkedésekhez.
Mivel a keretrendszer 120 nap múlva lép hatályba, az újonnan megválasztott elnök, Donald Trump még módosíthat az új szabályokon.
Az Európai Unió minden esetre aggodalmát fejezte ki az új szabályok miatt. Az EU-ban egyes országok ugyan mentesülnek a korlátozások alól, azonban még így is számos térséget érintenek az új szabályok. Minden esetre az uniós tisztviselők részéről ellenérzéseket váltottak ki a korlátozások, ugyanis szerintük a fejlett mesterséges intelligenciával operáló chipek EU-n belüli értékesítése nem jelentene biztonsági kockázatot az Egyesült Államok számára.
A legszigorúbb szankciókat Biden a végére hagyta: brutálisan megrövidíti az oroszokat
Az Egyesült Államok még kilenc napig regnáló adminisztrációja nem tétlenkedett annak érdekében, hogy Oroszország fegyverkezésének finanszírozását jelentősen csökkentse, most olyan döntéseket hozott, amelyek havonta több milliárd dollárba kerülnek majd az agresszor Oroszországnak.Bővebben>>>