Wagner orosz fegyveres csoport fehéroroszországi jelenléte miatt megerősítik Lengyelország keleti határainak védelmét, részben átmeneti, részben állandó jellegű intézkedésekkel – jelentette be szerdán Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnök-helyettes, a kormánypárt elnöke.

Aggódnak a Wagner miatt

A kormány biztonsági bizottságának ülése után Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszterrel közösen tartott sajtóértekezletén Jaroslaw Kaczynski leszögezte:

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint arra lehet következtetni”, hogy a Wagner csoport mintegy nyolcezer katonáját helyezték át Oroszországból Belaruszba.

 

„Ez fenyegetést jelent Ukrajnára és Litvániára, de akár Lengyelországra nézve is" – figyelmeztetett Kaczynski.

„Ez a hibrid háború újabb szakaszát jelentheti, amely sokkal nehezebb lehet a korábbiaknál” – utalt a 2021 óta tartó, Belaruszon át a Közel-Keletről és Észak-Afrikából érkező migrációs nyomásra, amelyet Varsó a Minszk és Moszkva által az Európai Unióval szemben alkalmazott hibrid hadviselésnek tart.

A mostani döntések szerint egyrészt növelik a Lengyelország keleti határát védő határőrség létszámát, másrészt a határvédelmi fizikai akadályok számát

– fejtette ki Kaczynski.

Újságírói kérdésre válaszolva kiemelte: amennyiben a Wagner csoport tevékenysége „részben vagy egészében Lengyelország és határai ellen irányulna”, hasonló nagyságú erőket csoportosítanak át, mint a lengyel–fehérorosz határon észlelt migrációs válság tetőzésekor. A Kaczynski által említett időszakban, 2021 és 2022 fordulóján Varsó több ezer katonát telepített a lengyel–belarusz határszakaszt védő lengyel határőrök támogatására.

5. cikkely

Az oroszországi és belarusz fejlemények kapcsán a szövetségesekkel folytatott egyeztetést érintő kérdésre válaszolva Kaczynski aláhúzta:

A lengyel határoknak a hibrid támadásokkal szembeni védelme a mi ügyünk.

Hozzátette, hogy a „nem különösebben valószínű” külső fegyveres támadás esetén „fennállna (a NATO alapokmánya szerinti kollektív védelemről szóló) 5. cikkelyben foglalt helyzet” – számolt be róla a Felvidék.ma

Szándékosan nézhetett félre az orosz elhárítás, hogy sikerüljön a Wagner-puccs?

Egy európai hírszerzési tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy utalások voltak arra, hogy az orosz biztonsági szolgálatok vagy a hadsereg előzetesen tudott a hétvégi oroszországi fegyveres lázadásról, és esetleg azt is kívánhatta, hogy sikerrel járjon.Bővebben --->