Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető tudósa szerint a magasabb hőmérséklet kedvező körülményeket teremt a betegséget terjesztő szúnyogok számára.
A dengue-lázat a dengue-vírus okozza, melyet az egyiptomi csípősszúnyog hordoz. A betegség hosszú ideje megtalálható Dél-Amerikában és Ázsiában is, évente mintegy 20 ezer ember halálát okozza. Ez a szám az ezredforduló óta a nyolcszorosára nőtt a klímaváltozás, az elvándorlás, továbbá az urbanizáció hatásaként. 2022-ben 4,2 millió esetet regisztráltak a világon, és a szakértők idén rekordszintű terjedésre számítanak.
Jelenleg Bangladesben van dengue-láz járvány, aminek már több mint ezer halálos áldozata van.
Jeremy Farrar, a WHO fertőzőbetegség-szakértője úgy véli, hogy a következő években az Egyesült Államok, Afrika, valamint Európa egyes részein is megjelenhet a kór, amire a helyi kórházaknak fel kell készülniük.
A dengue-láz sok esetben tünetmentes, emiatt vélhetően sokkal több a fertőzött, mint ahány esetet jelentenek. Jellegzetes tünetei ugyanakkor a láz, az izomgörcs és az izületi fájdalom. A súlyos eseteknek azonban csak az egy százaléka halálos. Speciális kezelési mód nincs a kórra, védőoltás viszont van ellene, melyet tavaly december az Európai Unióban is engedélyeztek.
Még sosem volt ennyi áldozata a dengue-láznak
Bangladesben rekordszámú áldozatot követelt a dengue-láz.Bővebben--->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!