A WHO kínai irodájában 2019. december 31-én a wuhani egészségügyi hatóságok közleményében „tüdőgyulladásos” eseteket jegyeztek fel, majd több mint három héttel később a kínai hatóságok lezárták a 11 milliós várost – írja a CNN.

Bár a világ nagy része már túl tudott jutni a világjárvány miatti lezárásokon és korlátozásokon, sok kérdés maradt a legalább 7 millió ember halálát okozó, az egészségügyi ellátórendszereket megbénító és a világgazdaságot felforgató vírus forrásával kapcsolatban. Sok szakértő szerint Kína átláthatatlansága megnehezítette a világjárvány eredetére vonatkozó kérdések feltárását.

Továbbra is úgy gondoljuk, hogy Kínának meg kell osztania az adatokat és engedélyeznie kell a hozzáférést, hogy megismerhessük a COVID-19 eredetét. Ez erkölcsi és tudományos kötelességük

 - áll a WHO hétfői közleményében.

A szervezet hangsúlyozta, az országok közötti átláthatóság, megosztás és együttműködés nélkül a világ nem tudja megelőzni, illetve felkészülni sem a jövőbeli járványokra.

A kínai külügyminisztérium azonban keddi sajtótájékoztatóján megvédte az ország Covid-19 adatainak kezelését.

A Covid-19 eredetének nyomon követésével kapcsolatban Kína mindig is ragaszkodott a tudomány, a nyitottság és az átláthatóság szelleméhez, aktívan támogatta és részt vett a globális tudományos nyomon követésben, és határozottan ellenezte a politikai manipuláció minden formáját

 - mondta Mao Ning, a minisztérium szóvivője.

A világjárvány kezdete intenzív tudományos vizsgálat és heves politikai viták tárgyát képezte, és a vélemények elsősorban arról oszlanak meg, hogy a járvány állati eredetű vagy laboratóriumi szivárgásból származik.

A WHO tisztviselői, és több ország képviselői is bírálták Kína szigorú ellenőrzését az adatokhoz való hozzáférés terén, és egy tisztviselő 2023-ban „egyszerűen megbocsáthatatlannak” nevezte az adatok közzétételének hiányát.

A kínai járványügyi tisztviselők akkor azt válaszolták, hogy Kína a WHO szakértői csoportjának minden információt átadott a vírus eredetéről.

A WHO csak 2023-ban, három évvel a járvány kezdete után kapott hozzáférést bizonyos adatokhoz, amelyeket a kínai tudósok 2020 elején gyűjtöttek a wuhani Huanan tengeri herkentyűk piacán. A minták nyers genetikai szekvenciáit feltöltötték a GISAID adatmegosztó oldalra, ezeket azonban viszonylag rövid időn belül el is távolították. Egyes kutatók azonban azt állítják, letöltötték a dokumentumokat.

Az anyag elemzése, amelyet szeptemberben a Cell című szakfolyóiratban publikáltak, kimutatta, hogy a piac egy bizonyos részén jelen voltak a koronavírusra fogékony állatok és a Covid-19-et okozó koronavírus, bár a tanulmány nem erősítette meg, hogy maguk az állatok fertőzöttek-e a vírussal.

Ugye nem kell maszk karácsonyra? Ismét kering a vírus a levegőben

Országos átlagban enyhén emelkedett a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben a 48. héten – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Bővebben>>>