Egynapos látogatást tett csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Bulgáriában. Bőven akadt mit megvitatnia a bolgár kormányfővel, hiszen a hónapokig húzódó kusza belpolitikai helyzet miatt csak a közelmúltban tudta nyilvánvalóvá tenni Szófia, hogy kiáll a háború sújtotta Ukrajna mellett.
Az ukrán államfő Telegram-csatornáján számolt be az egyeztetésről.
„Találkoztam Nyikolaj Denkovval, Bulgária miniszterelnökével. Tárgyalásaink középpontjában természetesen országaink és egész Európa biztonsága, valamint a védelmi támogatás és az együttműködés állt. Az alapvető prioritás az energia kérdése és az európai egységünk megerősítése” – írta Volodimir Zelenszkij.
Azóta, hogy megalakult az új bolgár kormány – bár ez mindössze egy hónapja, június elején történt – látványosan erősödött a Bulgária és az Ukrajna közötti együttműködés – hívja fel a figyelmet a Bloomberg. Ez nukleáris felszerelés eladásában és katonai támogatás formájában is egyértelművé vált már.
Döcögős indulás
Bulgária meglehetősen zaklatott, hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel tarkított időszakot zárt le a közelmúltban – hogy mennyire tartósan, az még kérdéses. Kevesebb mint két év alatt összesen öt parlamenti választásra volt szükség az országban, és a patthelyzetet csak egy rettentő ingatagnak tűnő szövetséggel sikerült feloldani.
Az ország két legerősebb pártja, a jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) és a liberális-konzervatív Folytatjuk a Változást (PP) lépett szövetségre, annak ellenére is, hogy két egymással teljes mértékben szemben álló politikai erőről van szó, amelyek kezdetben kizártnak tartották, hogy szövetségre lépjenek egymással.
A helyzet kísértetiesen hasonlít arra az esetre, mint amikor Olaszországban az egymást addig élesen kritizáló Ötcsillag Mozgalom (M5S) és a Liga lépett szövetségre 2018-ban. Egy évvel később, 2019-ben aztán az M5S már egy másik nagy riválisával, a Demokrata Párttal alakított kormányt. Ez utóbbi együttműködés végül 2021-ben oszlott fel.
A bolgár helyzet annyiban különbözik az olasztól, hogy a GERB és a PP már előre abban állapodott meg, hogy felosztják egymás között a miniszterelnöki pozíciót. A 18 hónapra megbízott kormányzó pártok közül először a PP, a hivatali idő második felében pedig a GEBR adja a miniszterelnököt a kabinet élére. Kérdés, hogy ez a megoldás elegendő lehet-e a kényes egyensúly fenntartásához.
Megveszekedett harc az orosz befolyással szemben
A bolgár kormánynak komoly fejtörést okoz az országban erősen jelen lévő orosz befolyás. A Bulgáriában harmadik legnépszerűbb politikai erő egy oroszbarát párt. Ők és az őket támogatók természetesen nem nézik jó szemmel, hogy az ország Ukrajna kedvéért felpörgette a fegyvergyártást – vélhetően ennek tudható be az, hogy a közelmúltban robbantások történtek több bolgár fegyvergyárban is.
Nyikolaj Denkov azonban kijelentette,
legfőbb ideje véget vetni annak, hogy a bűnüldöző hatóságok és a biztonsági szolgálatok szemet hunynak az olyan ügyek felderítése felett, amelyekben valószínűleg Moszkva mozgatja a szálakat.
Volodimir Zelenszkij diplomáciai tanácsadója, Ihor Zsovkva szerint a két ország vezetője nyilatkozatot írt alá Ukrajna integrációjáról, annak szükségességéről egyes nyugati szervezetekbe, különösen a NATO-ba és az Európai Unióba. Ezzel pedig Bulgária lett a 22. ország, amely hivatalosan is támogatja Kijev NATO-pályázatát.
Зустрівся з паном Прем’єр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 6, 2023
Головний акцент наших переговорів, звичайно, безпека наших країн та всієї нашої Європи, оборонна підтримка й оборонна співпраця. Фундаментальний пріоритет – енергетика та посилення нашої єдності в Європі.
Дякую за… pic.twitter.com/Dt6229Efym
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!