Nem kapott hivatalos értesítést az Európai Bizottság sem a Nabucco gázvezeték kivitelezésére alakult konzorciumtól, sem a Moltól arra vonatkozóan, hogy a magyar gázipari társaság kivonulna a projektből. Ezt az európai uniós végrehajtó testület szóvivője közölte kedden Brüsszelben, a testület szokásos napi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva.
Elmondta, hogy egyelőre a bizottság illetékesei is csak a sajtóban olvasták azokat a jelentéseket, amelyek szerint a Mol a kivonulás mellett döntött. A brüsszeli bizottság szóvivője arról is beszélt, hogy a projekt most fontos szakaszban tart, mert Azerbajdzsán hamarosan határoz arról, hogy saját gázkészletét ezen a vezetéken fogja-e értékesíteni.
Kapcsolódó
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Brüsszelben, az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) nevű elemzőintézet rendezvényén, egy kérdésre válaszolva beszélt arról, hogy tudomása szerint a Mol elhagyja a nemzetközi gázvezeték beruházást. Hozzátette, hogy a Nabucco Magyarország számára fontos projekt, mert összefüggésben áll azzal a törekvéssel, hogy az ország megszüntesse egyoldalú függőségét az energiaellátás biztosításában. Arra is emlékeztetett, hogy a kivitelező konzorciumon belül - amelynek a Mol is tagja - már korábban is voltak változások.
A Mol hétfőn közölte, hogy a projekt esetében mind a finanszírozási háttér, mind a gáz forrása bizonytalan. 2003 óta a projekt megvalósítási költségei folyamatosan növekednek, ugyanakkor még mindig nem világos, hogy mennyi lesz a végösszeg. "Ezeket az aggályainkat többször is jeleztük a Nabucco Nemzetközi Társaság igazgató tanácsában. Továbbra is elkötelezettek vagyunk Kelet-Közép Európa energiaellátásának diverzifikációját illetően, de független vállalatként felelősséggel tartozunk részvényeseinknek" - közölte a társaság.