A kamara 21 iparágban 3440 fővárosi céget kérdezett meg a koronavírus-járvány gazdasági hatásáról, a felmérésben résztvevők 80 százaléka mikrovállalkozás, 12 százaléka kisvállalkozás, 5 százaléka közepes vállalkozás, 3 százaléka pedig nagyvállalat volt.
A felmérés szerint a fővárosban a válság a vállalkozások 93 százalékára negatív hatással volt. Legsúlyosabban
- a turizmusból és szálláshely-szolgáltatásból,
- a személyszállításból és taxizásból,
- a gépiparból,
- a ruha-, textil-, bőripari és művészi kézműves iparból,
- a szépségiparból,
- a művészeti ágazatból,
- a szórakoztatásból és kultúrából,
- a sportból és szabadidős szolgáltatásokból élő cégeket érintette.
Helyzetét minden ötödik vállalkozás nagyon súlyosnak, szinte kilátástalannak értékelte, a legsérülékenyebbek a minimális tartalékkal rendelkező mikrovállalkozások. A nagyobb vállalkozások pénzügyi stabilitása lényegesen jobb, de egy elhúzódó válság akár a közepes cégek jelentős részét is bajba sodorhatja.
A túlélés érdekében öt budapesti vállalkozásból négynél történt valamilyen megszorító intézkedés. A leggyakoribb válságreakció a vállalkozás részleges, vagy teljes bezárása, a működés szüneteltetése volt. A munkaidő és/vagy a létszám csökkentése legrosszabb esetben elbocsátást jelentett a cégek 14 százalékánál, 17 százalék fizetés nélküli, 10 százalék fizetett szabadságra küldte az alkalmazottakat. A nagyvállalati körben a cégek 60 százalékánál történtek megszorító intézkedések, elsősorban a munkarend megváltoztatása.
A 3 hónapra vonatkozó előrejelzések alapján a cégek legjobb esetben is 51 százalékos forgalomcsökkenést jósolnak a járvány előtti időszakhoz képest, míg a legrosszabb esetben 77 százalékos visszaeséssel számolnak. Az elbocsátásokra, a munkaidő vagy bérek csökkentésére vonatkozó prognózisok a 3-50 fős cégeknél a legkedvezőtlenebbek, ők 15-46 százalékos elbocsátási arányt, és az alkalmazottak 34-65 százalékánál életbe lépő fizetés- vagy munkaidő-csökkentést jósolnak. A kamara szerint a fővárosi cégek likviditási helyzete meglehetősen aggasztó, 16 százalékuknak már elfogytak a tartalékai. Ha a válság minimum további 4 hónapig tart - ahogyan azt a megkérdezettek legoptimistább esetben valószínűsítik -, és a cégek nem kapnak jelentős támogatást, akkor a kétharmaduk maradna tartalék nélkül, 6 hónapnál hosszabb válság esetén alig 8 százalékuk tudná önerőből finanszírozni vállalkozását - közölte a kamara.