A Citigroup szerint versenyhátrányba kerülhetünk a régióban
Idén a bázishatás miatt feltehetően mérséklődik a reálbérek növekedési üteme Magyarországon, de a nemzetközi versenyképesség egyik fontos fokmérőjének tartott egységbérköltség (ULC) tovább emelkedik, szemben a rivális kelet-közép-európai államokkal – vélik a Citigroup elemzői.
A szakértők szerint a reálbérek több mint 12 százalékos tavalyi dinamikája idén csökken, de a termelékenység növekedését még így is meghaladja. A kelet-közép-európai régió országai hasonló, 6–8 százalékos termelékenység-növekedést tudnak évente felmutatni, így a versenyképesség nagymértékben a bérek szintjén dől el. A magyar gazdaság kompetitivitásának viszonylagos erodálódása is ebből következik, miután a hazai bérek növekedése még most is dinamikus, miközben a cseh és a lengyel adatok jóval moderáltabb növekedést mutatnak, a szlovák reálbérek pedig csökkennek.
Az elemzők rámutatnak, hogy a kiemelkedő bérnövekedés nemcsak a versenyképesség, hanem az euró bevezetéséhez szükséges kritériumok – elsősorban az inflációs és az államháztartási célok – teljesítése szempontjából is problematikus. A szakemberek szerint a választási ciklusok miatt reálisabb a 2007-es helyett 2008–2009 körüli eurócsatlakozással számolni.
Az Ecostat legfrissebb elemzése szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió vártnál alacsonyabb növekedési üteme miatt a magyar GDP is kisebb mértékben bővülhet. Az Európai Unió 1 százalékot alig meghaladó növekedését valószínűsítve a magyar GDP 3,7 százalékkal bővülhet 2003-ban. A dinamika a második félévben lesz magasabb, kedvező világgazdasági folyamatokat feltételezve elérheti a 4 százalékot. A fizetési mérlegben idén 3,1 milliárd euró deficitet prognosztizál az Ecostat.
A tervezettnél alacsonyabb növekedési ütem miatt 2003-ban az államháztartásban 900 milliárd forint, a GDP 5 százaléka körüli hiány várható. Az uniós csatlakozás dátumának közeledtével a fiskális kiigazítás kérdése is felvetődik. Mindez alapvetően három feladatot határoz meg: a veszteség minimalizálása az állami vállalatok körében, uniós pályázatok befogadására alkalmas pénzügyi infrastruktúra kialakítása, középtávú tervek elfogadása. Az infláció várhatóan csak kismértékben csökken az előző évhez képest, 2003-ra 5 százalékos éves fogyasztói árindexet prognosztizálnak. A kamatszint mind az infláció, mind a gazdasági növekedés szempontjából tartható, a közeljövőben nem számolnak monetáris lazítással.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.