A technológia elsődleges alkalmazási területe ma még a GPS flottakövetés és a biztonságtechnika, de a hatékonyabb egészségügyi ellátásban is nagy szerepe lesz az önműködően kommunikáló eszközöknek. A jövőben egyre több gépkocsiba is beépítik, például meghibásodás vagy baleset jelzésére, és a háztartások is ilyen eszközökkel küldik majd el a különböző mérőműszerek adatait a megfelelő központokba. A Telenor közleménye szerint az okostelefonokon, táblagépeken és számítógépeken túl ma már egyre gyakrabban küldenek és fogadnak adatokat olyan eszközök is, amelyek ipari, logisztikai folyamatokat figyelnek, illetve az egészségi állapottal kapcsolatos adatokat - vérnyomás, vércukorszint - gyűjtenek. 2020-ra 15 milliárd ilyen készülék kapcsolódhat össze önműködően világszerte, miközben az M2M piac értéke eléri a 280 milliárd eurót.
Automata jelentené a balesetet az uniós utakon
Az Európai Unió már 2009-ben kezdeményezte az úgynevezett e-Call rendszer felállítását, amelynek segítségével akár öntudatlan sofőr esetében is időben leadná maga a jármű a vészjelzést és a földrajzi adatokat az egységes, 112-es számra, ha a gépkocsi súlyosan megrongálódik a balesetben. Bár a mobilszolgáltatók úgy tűnik, felkarolták a kezdeményezést, amely az unió szerint évente 2500 emberéletet menthetne meg, a mai napig nincs az átlagos európai gépkocsiban ilyen jelzőrendszer, bár az ajánlást 2011-ben kiadták. Egyre népszerűbbek ugyanakkor az intelligens mérőórák: használatukkal feleslegessé válik az emberi közreműködést igénylő leolvasás, pontosak, hatékonyak, valós időben követhető velük a fogyasztás, és segítségükkel távolról is vezérelhetőek a rendszerek.A Telenor, amely évek óta kiemelten foglalkozik az M2M-technológiákkal, a gyors terjedés érdekében együttműködik egyebek között a Pannon Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel, illetve a fejlesztésekhez pénzügyi támogatást is ad. A szolgáltató szerint elmúlt években az M2M kártyák száma évente 40 százalékkal nőtt hálózatukban, azt azonban nem közölték, hogy hány ilyen eszköz kapcsolódik rendszerükhöz.
Két év múlva a teljes piacon mintegy 250 eszköz kapcsolódna össze, a piac mérete pedig 35 milliárd euró lesz az előrejelzések szerint. A Telenor szerint a gépek közötti kommunikáció nemcsak a kiadások csökkentéséhez, ésszerűsítéséhez járul hozzá, nagymértékben segíti az energiatakarékosságot, a környezetvédelmi szempontok érvényesülését is a kényelmi funkciókon túl.