További 3 százalékkal csökkent tavaly 2010-hez képest a magyar könyvpiac forgalma. 2008-ig emelkedett a forgalom, abban az évben még mint 67,6 milliárd forintos forgalmat regisztráltak, közölte Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója. Az elmúlt 3 évben körülbelül 26 százalékos veszteséget könyvelhetett el a hazai könyvpiac. Zuhant a CD-ROM-ok forgalma, az elmúlt évben körülbelül 40 százalékota múlt évben már csak 82,7 milliós forgalmat regisztráltak. A hazai elektronikuskönyv-piac még a teljes forgalom egy százalékát sem teszi ki.

Tavaly a teljes könyvpiaci forgalom 59,5 milliárd forint volt. A közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek elmúlt évi forgalma 1 százalékkal növekedett, a tavalyi könyvpiaci forgalomból több mint 16,7 milliárd forinttal, 28,2 százalékkal részesedett. 13-14 százalékkal nőtt a gyermek-és ifjúsági könyvek forgalma, ami azt jelenti, ma gyerekkönyvet éri meg leginkább kiadni. A szépirodalmi, illetve fikciós művek az elmúlt évben is megőrizték piaci pozíciójukat, az 1 százalékos csökkenés 12,5 milliárd forintos forgalmat jelentett. Az irodalmi jellegű művek több mint 20 százalékos piaci részesedése európai összehasonlításban is nagyon jó arány.

A forgalom 24,3 százalékát teszik ki az ismeretterjesztő könyvek. Keresik a szótárakat, nyelvkönyveket is, a szakkönyvek, tudományos művek, lexikonok, szótárak, valamint az egyéb, felsőoktatásban használatos kiadványok összesített ágazatában, amelynek piaci részesedése 8,96 százalékos, főleg ezeket vásárolják.

Az MKKE összegzése szerint a magyarországi könyvpiac struktúrája, kiadói koncentrációja lényegében nem változott:2011-ben 14 piacvezető cég produkálta a kiadói összforgalom 56,65 százalékát, és 38 kiadó állította elő a teljes összforgalom több mint háromnegyedét. A külföldi tulajdonban lévő magyarországi könyvkiadók piaci pozíciója az elmúlt esztendőben tovább csökkent, tavalyi összesített könyvforgalmuk csaknem 12,9 milliárd forintot tett ki, ez a teljes tavalyi könyvforgalom 21,6 százaléka.