Orbán Viktor miniszterelnök újraválasztása egyet jelent azoknak a kiszámíthatatlan beavatkozásoknak a folytatásával, amelyek veszélyeztetik a gazdasági növekedést. Eközben az ország kötvényei a második legrosszabb teljesítményt nyújtják Kelet-Európában az orosz állampapírok után - állapítja meg a Goldman Sachs elemzése. A magyar kötvények dollárban számolva idén 1,6 százalékot veszítettek értékükből, miközben a Bloomberg feltörekvő piaci államkötvényindexe 1,6 százalékkal erősödött.

Az első Orbán-kormány ugyan csökkentette az államadósságot - az Európai Bizottság adatai szerint 2010-ben a GDP-hez viszonyítva 82 százalékon állt ez a mutató, ami 2014-re 78 százalékra mérséklődött -, ám megroppantotta a befektetői hangulatot azzal, hogy államosította a kötelező magánnyugdíjpénztárak 13 milliárd dolláros vagyonát, hogy rányomta a deviza-jelzáloghitek veszteségét a bankokra, illetve hogy kiszorította a piacról a külföldi tulajdonú energiaszolgáltatók egy részét.

Semmi okuk rá

A Fideszt a nagy győzelem után semmi sem ösztönzi arra, hogy változtasson gazdaságpolitikáján - csatlakozik goldmanos kollégáihoz Kondrát Zsolt, az MKB elemzője. Enélkül azonban nem sok minden nyújt támaszt a forint árfolyamának és az államkötvényeknek. Az MKB arra számít, hogy a tízéves magyar állampapírok hozama az év végére 6,2 százaléka nő a jelenlegi 5,66 százalékról, illetve az 5,85 százalékos 12 havi átlagról. A gazdasági minisztérium nem nyilatkozott a Bloombergnek.

A magyar tőzsde alulteljesített feltörekvő piaci versenytársaihoz képest Orbán első ciklusában. A BUX 29 százalékot veszített az értékéből az elmúlt négy évben, miközben az MSCI Emerging Markets Index 3,2 százalékkal erősödött. A magyar államkötvények áringadozásokkal kiigazított értéke a régió leggyengébb hozamát, 6,6 százalékot hozta 2010 és 2014 között, miközben az összehasonlítható módon számolt lengyel mutató 9,4 százalék, a cseh pedig 7,2 százalék volt a múlt hét végéig - derül ki az European Federation of Financial Analysts Societies összesítéséből.

Folytatják, fokozzák

Az Orbán-kormány továbbra is példa nélkül erős ellenőrzést gyakorol majd a gazdasági folyamatok felett és folytatja az állami kontroll kiterjesztését - vélik a Goldman szakértői. A magyar eurókötvények a gazdaság magához térésének köszönhetően jobb hozamot ígérnek, mint a románok - mondja Tóth Gyula, a bécsi Capital AG menedzsere. Ugyanakkor a magyar államnak a tízéves kötvények esetén a hasonló amerikai állampapírok hozama felett 266 bázispontos felárat kell fizetnie a befektetőknek, miközben Románia csak 198 bázispontos felárral kénytelen számolni - derül ki a JPMorgan Chase adataiból.

Magyarország folyó fizetési mérlegtöbblete 2,9 milliárd euróval rekordot ért el 2013-ban. Emellett az előző kormány intézkedései hozzájárultak ahhoz, hogy minimálisra csökkent a költségvetési hiány, ami segített a kamatok csökkentésében. Az utóbbiak 2,6 százalékos szintje azonban túl alacsony - állítja Lutz Roehmeyer, a berlini LBB Invest vagyonkezelő menedzsere. A magyarországi kamatok túl alacsonyak, és alakulásukra a kormány közeli jegybanki vezetés miatt a politika is hatást gyakorol. Ezért összességében nem éri meg vállalni a magyarországi befektetésekkel járó kockázatot.

A választáson megerősödött a Jobbik, amely népszavazást akar Magyarország európai uniós tagságról. Ez arra bátoríthatja a Fideszt, hogy az előző ciklusban tapasztaltakhoz hasonló vagy még azoknál is drasztikusabb intézkedéseket hozzon - véli Szentiványi Nóra, a JPMorgan londoni elemzője. Az EU-val szembeni konfrontáció felújulása és az nacionalista retorika fokozódása olyan kockázat, amivel érdemes számolni - teszi hozzá.