Az átalakulással valamennyi vagyon átszáll az államra, az adósságot és egyéb hitelállományt illetően a jogutód a befogadó költségvetési intézmény. A kötelezettségek átvállalása nem sérti a hitelezők érdekeit, fedezetelvonás nem történik, a közvetlen állami jelenlét és felelősségvállalás nagyobb biztonságot jelent - hangsúlyozza a GYEMSZI közleménye.
Az átalakulás mintegy 18 ezer dolgozót érint, akik így közalkalmazotti státuszba kerülnek. A fenntartó minden munkavállalót átvesz az átalakult intézményekbe, akiknek az alapilletménye, az illetmény-kiegészítése és a rendszeres illetménypótlékaik együttes összege nem lehet alacsonyabb a korábbi társaságnál 2013. január 1-jén érvényes, jogszabály, kollektív szerződés és munkaszerződés alapján járó alapbér és rendszeres bérpótlékok együttes összegénél.
Akivel közalkalmazotti jogviszony - törvényi feltételek hiánya miatt - nem létesíthető, annak jogviszonyát az érvényes munkaszerződése szerinti rendes felmondással kell megszüntetni. A 62 éves korhatár elérése utáni nyugdíjazás kérdése a most átalakuló foglalkoztatási jogviszonyokat is érinti azzal, hogy 2013. május 31. napjáig kell a munkavállalónak nyilatkoznia, hogy a nyugdíjat választja vagy tovább szeretne dolgozni. A nyugdíj helyett a munkáltató által adható jövedelem kiegészítést ugyanakkor az átalakítással érintett GT-k munkavállalói is megkaphatják.
A működési forma változása nem érinti az intézmények vezetését, szakmai tevékenységét, területi ellátási kötelezettségét és finanszírozási szerződéseiket. A működési engedélyezési eljárásokat az Országos Tisztifőorvosi Hivatal hivatalból indítja. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a 2013. évi februári - azaz áprilisban esedékes - és az azt követő finanszírozást már a befogadó intézményeknek utalja.