Ahogyan tavaly és idén, a magyar kormány ezután is meg fog tenni minden olyan lépést, amivel - ha bármilyen elcsúszás van a költségvetésben - tartani tudja a 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt - mondta Cséfalvay Zoltán, az NGM stratégiai államtitkára a köztévé mai adásában. Az államtitkár arra kérdésre, hogy milyen szankciókkal járhat az EU kötelezettségszegési-eljárása, úgy vélte, nem fog sor kerülni az uniós források megvonására. Az egykulcsos szja esetleges eltörlését firtató felvetésre azt mondta, hogy jövőre a teljes rendszer működik már, onnantól kezdve pedig kifejtheti azt a húzó hatást, amit a kormány vár tőle. Ha eddig sem lett volna egykulcsos szja, méginkább visszaesett volna a fogyasztás - vélekedett Cséfalvay.
Hozzátette: ahogy nézzük Európát, komoly esély van rá, hogy a magyar gazdaság recesszióba kerüljön. A növekedés ösztönzése érdekében ugyanakkor a kormány feltőkésítette az MFB-t - emlékeztetett az államtitkár, aki szerint ezt tovább kell vinni azért, hogy forrás jusson a gazdaságba, illetve gyorsítani kell az uniós források bevonását is. Cséfalvay szerint folyamatos gazdaságpolitikai fordulat van, hiszen állandóan reagálni kell arra a világra, amiben élünk: "például ki tudja megmondani, lesz-e euró egy év múlva?".
A tavalyi államháztartási adatok kapcsán elmondta: az egyedi tételektől megtisztítva a hiány 3 százalék alatt volt, míg azokkal együtt - a nyugdíjpénztári vagyon átvétele miatt - 3 százalék feletti a plusz.
A válságadók kapcsán - amelyek esetében az IMF csökkentést és kivezetést szabhat a hitel feltételéül - Cséfalvay azt mondta: a kormány azért vetette ki ezeket, hogy időt nyerjen azon reformok véghezvitelére, amelyek az egyszeri tételek kikerülése idejére versenyképessé teszik az országot. A kormány már ígéretet tett arra, hogy 2013 január 1-jétől kivezeti a válságadókat, a bankadó pedig feleződik, 2014-től pedig európa szintre kerül a Bankszövetséggel kötött megállapodás értelmében - fogalmazott.
Cséfalvay az eurózóna-tagállamok múlt hét végi leminősítése kapcsán úgy vélte, hogy a lépés nagyon érett már, hiszen a francia államháztartási hiány meghaladja a GDP 6 százalékát.