Az első negyedéves számok miatt nem aggódom, a kormány azon dolgozik, hogy az év egészében meglegyen és meg is lesz a 2,5 százalék - kommentálta lapunknak a friss GDP-adatokat egy ma reggeli nyilvános esemény után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A várakozásoknál gyengébben teljesített a magyar gazdaság az első negyedévben, a GDP egy év alatt mindössze 0,9 százalékkal nőtt, ami meredek lassulás a tavalyi utolsó negyedévben mért 3,2 százalékhoz képest - kommentálta a friss GDP-számokat Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. elemzője. A szökőnaphatás miatt a szezonálisan és naptári hatással kiigazított növekedés 0,5 százalék volt, míg a GDP 0,8 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest.

A meglepetést elsősorban az építőipar vártnál is jóval nagyobb, 30 százalék körüli első negyedéves csökkenése okozta. A GDP visszaesése azonban átmeneti, a dinamika a következő negyedévekben újra nőhet.

Az ipari termelés növekedésének visszaesését átmenetinek tartjuk, az építőipar kilátásai szintén kedvezőek, a bérek jelentős növekedése a vártnál nagyobb fogyasztásbővülést eredményezhet - sorolta Suppan. Így idén összességében 2,5 százalékos GDP-növekedésre számít, azonban nem kizárt, hogy az első negyedéves adatok hatására lefelé módosítja előrejelzését.

Kiábrándítónak nevezte az adatot Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető elemzője, aki 1,8 százalék körüli bővülésre számított. Ráadásul 2012 első negyedéve óta nem volt arra példa, hogy az első negyedévben visszaesést produkáljon a magyar gazdaság.

A szakember arra számít, hogy a következő negyedévekben javulás jöhet, azaz gyorsabb növekedés várható, egyrészt az építőiparban várható élénkülés miatt, emellett a belső fogyasztásnak is hangsúlyosabbá kell válnia az adatokban, továbbá az uniós kifizetések felpörgetése is javíthatja a helyzetet. Összességében azonban a jelenlegi kilátások szerint nem kizárt, hogy 2016 egészét 2 százalék alatti növekedéssel zárja a magyar gazdaság.

Az igazán nagy meglepetést az ipar okozhatta. Az első három hónapban rendkívül visszafogott teljesítményt mutatott az ágazat és bár számítottunk némi lassulásra az előző évhez képest, ennél azonban rosszabbul teljesített a szektor, hozzájárulása a GDP-hez negatív volt - állapította meg Virovácz Péter, az ING Bank Zrt. makroelemzője.

A szolgáltatások kedvező alakulása pozitívan hathatott a fogyasztásra és így a GDP-re, azonban ennek mértéke is elmaradhatott a várakozástól. Az elmúlt időszakban bejelentett fiskális lazítás támogathatja az amúgy gyenge növekedési kilátásokat. Összességében a kedvezőtlen első negyedév tükrében 2016-ra mindösszesen 2,2 százalék körüli GDP-növekedést vár a prognoszta.

Jelentős mértékben húzta vissza a teljesítményt az építőipar, emellett az ipar egésze is rontotta a növekedési képet. A felhasználási oldalon az erősödő belső kereslet a szolgáltatások teljesítményét javította ugyan, de ez is kevés volt a pozitív, illetve a várt eredmény eléréséhez - véli Jobbágy Sándor, a CIB Bank Zrt. szakértője. A részletes GDP-bontást a KSH a második becsléssel, június 7-én közli. Várakozása szerint az új adatok alapján akár 2 százalék alatt is maradhat idén a magyar GDP-növekedés.

Az NGM nem aggódik

A GDP visszafogottabb teljesítménye elsősorban az uniós források ciklikusságának, valamint a járműipar lassulásának tudható be - közölte az NGM. A szaktárca szerint 2016 egészében a GDP növekedése érdemben újra gyorsulhat, amit a gazdasági fundamentumok és kormányzati intézkedések egyaránt támogatnak.

A tárca szerint kiemelendő, hogy a magyar gazdaság bővülését továbbra sem hitelfelvétel táplálja. A kormányzati intézkedések közül pedig kiemelt szerepe van a csoknak és a kedvezményes lakásáfának - a kormány várakozásai szerint idén 13 ezerre emelkedhet az épített lakások száma.