Az ellenőrzési program elfogadásával, az ellenőrzésre kijelölt szervezetek vezetőinek értesítésével és a helyszíni ellenőrzést végző számvevők felkészülésével megkezdődött a közszolgálati média ellenőrzése - adta hírül az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hírportálja. A helyszíni ellenőrzésre történt kijelölésről és az ellenőrzés megkezdéséről a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), a Magyar Távirati Iroda (MTI) Nonprofit Zrt., továbbá a tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa és a Közszolgálati Közalapítvány vezetői értesítést kaptak, valamint megkapták az ellenőrzés programját. Az ÁSZ arra keresi a választ, hogy gazdaságosabbá, hatékonyabbá vált-e a rendszer. A számvevők júliustól a helyszínen ellenőriznek. Az ellenőrzésvezető irányításával megkezdett felkészülést követően a számvevők kontrollálják majd az ellenőrzöttektől bekért adatokat. Július és szeptember eleje között - több ütemben - együtt hét számvevő végzi az ellenőrzési megállapításokhoz szükséges további tények, információk begyűjtését és elemzését.
Sok volt a változás - 77 milliárdból gazdálkodhattak
Az Országgyűlés 2010-ben átalakította a közszolgálati médiaszolgáltatás jogszabályi, szervezeti kereteit. Ennek hatására 2011-től jelentős központosítás volt az erőforrásokban, változott a közmédia szervezeteinek tulajdonosi képviseleti rendje, egységesítették működési feltételeiket, a műsorszámok előállításának és beszerzésének a módját. A közmédia finanszírozása döntően az önálló költségvetés (2012-re elfogadott 77,4 milliárd forintos) alapján működő alapból történik.
A most kezdődött rendszerellenőrzés célja annak értékelése, hogy a közszolgálati média- és hírszolgáltatás 2010-ben megkezdett és 2011-től kialakított szervezeti, finanszírozási és kontrollrendszere hozzájárult-e a gazdaságosabb feladatellátáshoz, az államháztartásból nyújtott támogatás hatékonyabb felhasználásához, biztosította-e a feladatellátásban résztvevő szervezeteknél a takarékosabb gazdálkodást, és a médiavagyon megőrzését, gyarapítását eredményezte-e. Külön értékelési szempont az is, hogy az MTI gazdálkodása szabályos és szabályszerű volt-e.