A lengyel bumeráng, avagy hogyan veszélyezheti a magyar politikai-gazdasági berendezkedést, ha a varsói vezetés követni kívánja a budapesti modellt? Ezzel a furcsának tűnő kérdéssel indítja cikkét a Huffingtonpost.com internetes portálon Cas Mudde, az amerikai Georgiai Egyetem politológus professzora. Mudde szerint 2015 Orbán Viktor éve volt.
A magyarok illiberális miniszterelnöke arra használta fel Európa tragédiáit, hogy a kontinens fekete bárányából ideológiai vezérré emelje magát. Miközben a Time magazin Angela Merkel német kancellárt választotta az év emberének, kevéssé törődve azzal, hogy politikáját inkább a vágyai, mint a realitás motiválja, a Politico a "konzervatív felforgatót" jelölte meg az EU legbefolyásosabb politikusának.
Csapattársak nélkül
Merkel természetesen továbbra is jóval befolyásosabb politikus, mint Magyarország erős embere, ám Mudde szerint mégis az utóbbié volt az elmúlt év. A kancellár asszony volt a középpontjában 2015 két súlyos európai válságának, Görögország omladozásának és a bevándorlási cunaminak, ám egyikben sem ért el igazi sikert.
Számos európai vezető szembe ment vele vagy legalábbis nem állt mögé teljes mellszélességgel ezekben a fontos ügyekben. A menekültkérdés már fő bázisán, a CDU/CSU pártszövetségen is repedéseket okozott, mivel egyre több német konzervatív politikus követeli a kormány bevándorlási politikájának jelentős megszigorítását.
A partvonalról a pálya közepére
Ezzel szemben Orbán az év elején a partvonalról indult. Egyre több bírálatot kapott Európából illiberális rezsimje miatt, igaz, szankciókkal nem sújtották kormányát. Amikor a párizsi Charlie Hebdo szatirikus lap elleni januári terrortámadást felhasználta arra, hogy támadást intézzen a multikulturális Európa ellen, ledorongolást kapott válaszul.
A Magyarországra érkező menekültekkel szemben tanúsított kemény fellépésével kezdetben ugyanígy járt. Ez csak fokozódott, amikor kormánya kerítést épített Magyarország déli határán. Ehhez képest óriási fordulat volt, hogy októberben az Európai Néppárt (EPP) madridi kongresszusán már megtapsolták.
A novemberi párizsi terrortámadás után pedig sok politikustársa csatlakozott hozzá abban, hogy összemossa a bevándorlókat a terroristákkal.
A legnagyobb siker
Az amerikai politikus professzor szerint Orbán legnagyobb sikere az volt, hogy a lengyel választásokon győzött a radikális jobboldali Jog és Igazságosság Pártja (PiS), amelynek befolyásos vezetője, Jaroszlaw Kaczynksi nyíltan a "budapesti modell" követőjének vallja magát. Ezzel hatalomra került a magyar miniszterelnök első rajongója.
Mudde felsorolja a magyar és lengyel helyzet közti különbségeket a kétharmad hiányától az erős belső jobboldali ellenzéken át addig, hogy Lengyelország túl nagy ahhoz, hogy az EU és az USA csak legyintsen politikai irányváltására.
A legfontosabb eltérést abban találja meg, hogy míg a Fidesz az EPP tagja, a PiS az Európai Parlamentben jelentéktelen szerepet játszó Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakciójában ül.
A nagy különbség
Az EPP eddig megvédte az Orbán-kormányt az uniós szankcióktól, ám a lengyel fejlemények komoly dilemma elé állítják. A korábbi lengyelországi kormánypárt, jelenleg a legnagyobb ellenzéki parlamenti frakció birtokosa, a lengyel Néppárt (PO) ugyanis az EPP tagja. Ez utat nyit azelőtt, hogy az Európai Néppárt bírálja a varsói vezetést, ugyanakkor felveti a kérdést, hogyan viszonyuljon a Fideszhez?
Az PiS vezette kormány hat hét alatt több támadást kapott a jogállamot sértő lépéseiért, mint a Fidesz-kormány hat év alatt. Ez aligha fog változni, mivel Mudde szerint Kaczynski tehetségtelenebb, mint Orbán - a magyar miniszterelnök pontosan tudja, hogyan ködösítse el szándékait, politikáját külföldi bírálói elől, hogyan hízelegjen, ha kell, nyugati kollégáinak
Fordulat
Az amerikai politológus úgy látja, hogy az EPP-t végül meg fogja osztani a PiS politikája. Az pártcsalád a hozzátartozó PO mellé állva utat nyithat a Lengyelország elleni szankciók előtt, ám ezt csak úgy teheti meg, ha a magyar kormányt sújtó intézkedéseket is támogatja.
Ezzel Mudde eljut ahhoz a következtetéséhez, amellyel homlok egyenest szeme megy kollégáival, akik már egy Budapest-Varsó illiberális tengely, szövetség kialakulásáról írnak. Úgy látja, hogy Orbán legnagyobb sikere, az őt mintegy igazoló lengyel fordulat, rendszerének sírásója lehet.