Reprezentatív felmérést készített a WWF Magyarország arról, hogy mely környezeti problémákat érzi a legégetőbbnek a magyar városi lakosság, kitől várják az emberek a megoldást, és ők maguk milyen új környezettudatos szokásokat vezettek be az életükbe - adta hírül az Infostart.hu.
A felmérés 12 környezeti és szociális problémát sorolt fel, ezek közül a válaszadók a szegénységet tartották napjaink legnagyobb problémájának, de a legégetőbb környezeti kihívások közül a műanyagszennyezést, a globális felmelegedést, a természeti értékek pusztulását, a növekvő szén-dioxid-kibocsátást, az élelmiszer-pazarlást, a folyók és tavak, valamint erdők állapotának romlását jelölték meg.
A többség szerint összefogás kell
A kutatás eredményeiből kiderül, hogy a megkérdeztettek többsége a kormányok és vállalatok globális összefogását elengedhetetlennek tartja ahhoz, hogy elkerülje az emberiség a környezeti katasztrófát - mondta Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója az InfoRádiónak.
A teljes városi lakosság 36 százaléka gondolja, hogy egyéni cselekvés szükséges és elégséges ahhoz, hogy a környezetvédelmi problémák megoldódjanak, ami egy elég nagy szám. Azok viszont, akik úgy vélik, hogy az egyéni feladatvállaláson túl szükséges a globális összefogás, a gazdasági és politikai döntéshozók szerepvállalása, még nagyobb arányban vannak: 49 százaléka a városi lakosságnak gondolkodik így - nyilatkozta a WWF-igazgató.
"Már minden mindegy, elkéstünk"
Öt százalék tagadja, hogy a környezeti problémák valósak lennének, míg 11 százalék úgy véli, hogy "minden mindegy, már úgy is elkéstünk, nem tehetünk semmit", vagyis lemondó attitűdöt mutat - tette hozzá Sipos Katalin.
A kutatás arra is kereste a választ, hogy a magyarok életük mely területén szándékoznak fenntarthatóbban élni, vagy mely területeken tettek is már aktív lépéseket a fenntarthatóságért.
Mit tehetünk saját magunk?
A listában messze vezet az a fajta takarékosság, hogy "lekapcsoljuk a villanyt, energiatakarékos izzókat használunk, készenléti üzemmódba állítjuk a gépeket". Ezt a fajta energiatakarékosságot a lakosság 78 százaléka szeretné tenni, és valójában 75 százaléka teszi is. Nem ilyen jó azonban a helyzet más területeken - jegyezte meg Sipos Katalin-, például az élelmiszer-pazarlás ellen a városi lakosság 77 százaléka szeretne tenni valamit, de csak 53 százalék vallotta, hogy ténylegesen tesz is. Nyílik az olló a szándék és a tettek között - mondta a szakember.
A listán szerepelt a "kevesebbet utazom-e autóval?" kérdés, ebben a városi lakosság 54 százaléka szeretne lépni, valójában viszont csak 18 százalék mondta, hogy már el is kezdte csökkenteni az autós közlekedését.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!