Az NRGreport.com Cserháti Andrással, a Magyar Nukleáris Társaság alelnöke készített interjút. Az SMR-t eredetileg kis- és közepes reaktorosztálynak, ma már inkább kis moduláris reaktoroknak nevezik - ez utóbbi ugyanis jobban fedi lényeget. Teljesítményük durván 300 megawattig terjed. A modulok, melyek gyakorlatilag kis reaktorokon alapuló apró atomerőművek, olyan méretűek, hogy egymás mellé lehet építeni őket, s így a teljesítmény skálázható. Egy jobban felszerelt közepes léptékű gépgyárban is legyárthatók, nincs szükség speciális gyárakra hozzá. Üzemben állítják őket elő, és egyben szállítják őket a felállítás-elásás helyére, mert zömében a föld alá kerülnek. Mivel a létesítés helyszínén viszonylag kevés munka van velük, jelentősen felgyorsul a telepítés.
A méretből adódó kisebb beruházási költség a legfontosabb különbség. A nagy atomerőművek egyik legkényesebb pontja a költség. Az SMR finanszírozása és létesítése jóval olcsóbb, bár egy megawattra vetítve már nem feltétlenül.
Kapcsolódó
Az SMR barnamezős beruházások esetén is hasznos lehet. Az Egyesült Államokban például kiöregedett szénerőművek helyére telepíthetnek SMR-ket. Ezeken a telephelyeken az infrastruktúra (vasút, utak, hűtővíz stb.) rendelkezésre áll. Sőt, az adott település, környék is örömmel fogadhatja, mert a korábbi erőművek bezárása után új munkahelyek jöhetnek létre. Az USA-ban körülbelül 60 gigawattnyi villamosenergia telepítési potenciál áll rendelkezésre régi kis szénerőművek SMR-re történő cseréjével - mondta a Magyar Nukleáris Társaság alelnöke.
A magyarországi megjelenéssel kapcsolatban Cserháti András elmondta, hogy amikor Paks 2 előkészítése elindult, ez a technológia még nem létezett. A piacon meglévő technológiákra kellett fókuszálni: nem merült fel, hogy belátható időn belül ebbe az irányba is el lehetne indulni. Akkor a logikus lépés a nagy egységteljesítményű blokkok felé fordulás volt. Még ma sincsenek piacon ezek a blokkok, de 10-15 év múlva már ott lesznek - mondta Cserháti András.