Április 1-jétől a nők munkaerő-piaci helyzetének javítását célzó feladatok ellátására miniszteri biztos kezdte meg munkáját a Nemzetgazdasági Minisztériumban. Az új biztos, Szalai Piroska egyelőre fél éves megbízatást kapott, véleménye szerint ennyi idő a helyzetfelmérésre, szegmentált elemzésekre, a civil szektorral való szoros együttműködésre lesz főleg elég. A fél év végére kialakulhat a javasolt intézkedések listája, amelyeket viszonylag rövid időn belül megléphet a kormány.

A civil és az akadémiai szektor e témákkal foglalkozó szakértői, képviselői már megbízatása első napján megkeresték, mondta el Szalai, hogy felajánlják eddig e témában készült tanulmányaikat, javaslataikat, tapasztalatukat. Nőjogi kérdésekkel, jogegyenlőséggel nem kíván a biztos foglalkozni, inkább gyakorlati kérdésekkel, amelyek az ötvenen felüli, vagy a kisgyermeket nevelő nők munkaerőpiaci helyzetén javítanának, utóbbiak csoportjában gyermektelen kortársaikhoz képest 35 százalékkal kevesebben dolgoznak. Szalai Piroskát kétfős titkársága mellett az államtitkárság munkatársai és a külső szakértők segítenék.

Bejelentése szerint tartózkodnának az "álprojektektől" (ami "segítségével" például teljes munkaidős pozíciók helyett két-két részmunkaidős munkahely jönne létre, új azonban egy sem), ehelyett a gyermekfelügyeleti lehetőségek bővítésére, a munkaerőpiaci diszkriminációk csökkentésére, a felnőttképzésre koncentrálnának, a média és a civil szektor szereplőitől a "társadalmi kommunikációt" várná, amivel interneten közzétett anyagokkal kívánna a biztos segíteni, akinek kiemelt célja a nők munkaerőpiaci részvételét gátló tényezők és akadályok azonosítása és ezek leküzdésére irányuló intézkedések kidolgozása.

Civil szervezetek, kutatók, közgazdászok és demográfusok a témában korábban számos tanulmányt, programot, javaslatcsomagot készítettek korábban, de a projektek többsége elméleti szinten maradt, kivéve ha állami forrás nélkül is életképes volt.  A tanulmányok mellett civil szervezetek álláskeresési tanácsadó szolgálatot szerveztek vagy munkakeresést több oldalról támogató online álláskereső tréningeket készítettek a gyesről, gyedről visszatérők számára, míg más projektek a női-férfi béregyenlőtlenséget, munkahelyi diszkriminációt vizsgálták, vagy a családi napközik, családi gyermekfelügyelet elterjedésének akadályait.

Menedzserképző után miniszteri biztos

Szalai Piroskát korábban az időgazdálkodást, kommunikációs, vezetői készségeket fejlesztő tréningjeiről, illetve uniós pályázatírói képzéseiről ismert Perfekt Power Kft (a Brian Tracy International magyarországi képviselete) ügyvezetőjeként és tulajdonosaként, illetve a CEO Magazin főszerkesztőjeként, a Lifelong Learning Alapítvány szakmai igazgatójaként lehetett ismerni. A Perfekt Power az üzleti világ szereplői mellett nagykövetségek, főiskolák, vagy költségvetési intézmények dolgozóit is képezte. "Szakmai és emberi kvalitásait tekintve őt találtunk a legalkalmasabbnak" - válaszolta a részletek felfedése nélkül kérdésünkre Czomba Sándor.