Az Élőlánc Magyarországért tiltakozik az állami földek tervezett privatizációja és a közvélemény ezzel kapcsolatos, folyamatos félrevezetése ellen. A párt májusban nyílt levélben fordult az ország közjogi méltóságaihoz, hogy felhívja a figyelmet a közvagyonnal, főként az állami földekkel és ezek pályázataival kapcsolatos visszaélésekre, az államot ennek kapcsán érő súlyos károkra. A Legfőbb Ügyészség ennek alapján megkezdte az állami földek pályázati eredményeit elemző 529 oldalas Ángyán jelentés áttekintését. A kormány eközben azon mesterkedik, hogy a pályázatokon és egyéb módon bérbe adott 500 ezer hektár állami földet kedvezményesen vagy ingyen a jelenlegi bérlők tulajdonába adja - írja a párt.
"Az állami földvagyon privatizációja nem közérdek. Az sem, hogy olyanok jussanak közpénzen földtulajdonhoz, akik a föld bérleti jogát csalárd módon vagy jogtalanul kapták meg. A titkosított, alkotmányos aggályokat is felvető pályáztatás miatt nem is tudható, hogy a jelenlegi bérlők milyen hányada jutott ily módon bérleti joghoz, de hogy vannak ilyen esetek, azt igazolja az a jogerős ítélet, amely szerint egy pályázat nyertese még csak pályázni sem volt jogosult. A privatizáció szükségességét indokló érvelések félrevezetőek és álságosak. Az állami földeknek, más országokhoz hasonlóan, a nemzet egészének érdekét kell szolgálniuk rövid és hosszú távon egyaránt. Követeljük ezért az állami földek állami tulajdonban tartását és a csalárd pályáztatás eredményeinek megsemmisítését" - írta a párt közleményében.
Azt LMP nyílt levélben kéri Rogán Antaltól, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetőjétől, hogy valljanak színt az állami földvagyon privatizációjával kapcsolatban. Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője az MTI-hez csütörtökön eljuttatott nyílt levélben azt írta, Jakab István, a parlament kormánypárti alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke június 30-án a "A vidék esélyei" címmel mondott napirend előtti felszólalásában felvetette azt a kérdést, hogy a gazdálkodók ne csak használatot, hanem tartósan tulajdont is szerezhessenek az állami tulajdonú termőföldeken, mert véleménye szerint ez az alapja a kiszámítható, stabil gazdálkodásnak. Az azóta eltelt két hétben a kormány nem nyilvánított egyértelmű véleményt az ügyben.
A Magosz után hétfőn a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is sürgette az állami földvagyon értékesítését a gazdáknak. A kormány tegye meg a szükséges lépéseket a gazdák földhöz juttatásáért az állami földvagyonból - ismertette Győrffy Balázs, a NAK elnöke a szervezet elnökségi ülésén hozott döntést az állami hírtévében. Hozzátette: ezt a mostani jogszabályi keretek között, piaci áron, teljes átláthatóság mellett, lehetőleg megfelelő finanszírozási környezetben biztosítsa az állam - írta az MTI.