A lapunk által megkérdezett piaci elemzők szerint júliusban 109 millió eurós deficittel zárt a folyó fizetési mérleg, az árusoron pedig 256 millió eurós hiány halmozódott fel. A külkereskedelmi folyamatokat nagy vonalakban azonosan megítélő szakértők folyó deficitre vonatkozó prognózisainak eltérését az okozza, hogy az optimista elemzők szerint a turizmus ezúttal jól teljesített, míg a pesszimisták nincsenek erről meggyőződve. A jegybank holnap teszi közzé előzetes adatait.
A NAPI Gazdaság által megkérdezett hat makroelemző átlagosan 109 millió eurós folyó deficitet valószínűsít júliusra, szemben az egy évvel korábban feljegyzett 94 millió eurós többlettel. Az előrejelzések viszonylag széles skálán mozogtak, a legderűlátóbb szakértő csaknem 50 millió eurós szufficitet vár, de akad olyan elemző is, aki 250 millió eurós hiányra számít.
Júniusban a végleges adatok szerint 397 millió euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ami gyakorlatilag megegyezett az elemzők előzetes várakozásaival. Amennyiben a szakértők átlagos prognózisa ezúttal is helyesnek bizonyul, úgy a január és július között felhalmozódott deficit meghaladta az 1,9 milliárd eurót.
A folyó hiányra vonatkozó prognózisok eltérése a turizmus folyamatainak megítélésére vezethető vissza, az elemzők ugyanis nagyjából hasonlóan látják a külkereskedelem alakulását. A szakértők átlagos előrejelzése szerint 256 millió eurónyi hiány halmozódott fel a mérleg árusorán, a leginkább bizakodó prognózis 220 millió eurós, a legkevésbé optimista előrejelzés pedig ennél 100 millió euróval nagyobb hiányt vetít előre. Az egész évben gyengén teljesítő turizmus ugyan valamelyest mérsékli, de számottevően nem tudja ellensúlyozni a külkereskedelemben felhalmozódó hiányt – fejtette ki Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő elemzője. A tavaly regisztrált csaknem 350 millió eurósnál kisebb szufficitre számít ezen a soron Zsoldos István, a CA-IB Értékpapír Rt. elemzője is, aki azonban úgy látja, hogy az idegenforgalom akár 200 millió euróval is csökkentheti a havi folyó deficitet.
Az elemzők szerint júliusban nem volt jelentős a külföldi tulajdonosok nyereség-hazautalása, a legtöbben 100–150 millió euróra teszik ennek nagyságát. Az idén a tavaly megfigyelthez hasonló a profit-repatriálás időbeli eloszlása – mutatott rá Kovács György, a Budapest Economics közgazdásza, aki 80 millió eurós hazautalást valószínűsít. A piaci elemzők 2,8-3,0 milliárd euróra teszik az idei év egészében várható folyó deficitet.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.