A felvételi adatok alapján több egyetemen, főiskolán egy harmaddal csökkent a felvételt nyert hallgatók száma idén a 2011-eshez képest. A lapunk által megkérdezett főiskolákon ennek ellenére arra számítanak, hogy a pótfelvételin sikerül feltölteni az üresen maradt önköltséges helyeket. Az egyetemek és főiskolák maximum 30 756 főért versenyeznek augusztus 10-ig, a pótjelentkezések leadásának határidejéig. Azok adhatják be jelentkezésüket, akik a július 24-én lezárult felvételi eljárásban nem jutottak be egyetlen képzési helyre sem. A pótfelvételin több mint 400 szakirányra lehet jelentkezni, viszont a ponthatárok egyik szakon sem lehetnek alacsonyabbak a július 24-én megállapítottnál.

A megkérdezett főiskolák arról számoltak be, hogy nagyon sokan érdeklődnek a pótfelvételi iránt. Mivel azonban a pótjelentkezéseket is az Oktatási Hivatalnak küldik el a jelentkezők, egyelőre nem lehet megbecsülni a jelentkezők számát - mondta lapunknak Vuityné Pálity Ibolya, a bajai Eötvös József Főiskola (EJF) főtitkára. A főiskolára 217 diákot vettek fel eddig a tavalyi 370 főhöz képest. Az EJF vonzáskörzetébe a környékbeli és a szomszédos megyék településein élő fiatalok tartoznak, akik valószínűleg nem engedhetik meg maguknak, hogy az ország távolabbi részén található felsőoktatási intézményekben tanuljanak, és azt sem, hogy önköltséges formában folytassák tanulmányaikat, így az államilag támogatott helyek csökkentése nagyban befolyásolta a jelentkezéseket a főiskolára - tette hozzá Vuityné.

A Dunaújvárosi Főiskolára 620 hallgatót vettek fel idén a tavalyi 964 főhöz képest, közülük 435-en államilag támogatott, 185-en önköltséges képzésben vesznek majd részt - mondta lapunknak András István rektor. A felvett diákok száma megfelelt előzetes várakozásaiknak, a felsőoktatásbeli változások megmutatkoznak a felvételi adatokban, de a főiskolák között a sikeresebbek közé tartoznak, és nem tartanak finanszírozási problémáktól. A pótfelvételi során ugyanannyi hallgatót tudnak felvenni, mint az általános felvételi eljárásban.

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán is arra számítanak, hogy a pótfelvételin felvett hallgatókkal együtt annyi önköltséges diákot vehetnek fel idén jogász szakra, ahányat tavaly államilag támogatott és önköltséges képzésben összesen - mondta lapunknak Szabó Imre, a kar dékánja. Erre azért van szükség, mert idén egyetlen államilag támogatott helyet sem kapott a kar a jogász képzésben, ami az önköltséges képzésre jelentkezők számát is befolyásolhatta. Mivel egyetlen vidéki intézményben sincs államilag támogatott jogász képzés, a diákok inkább arra a két budapesti egyetemre felvételiztek, ahol van: az ELTE és PPKE jogi karára, ráadásul a főváros vonzereje is befolyásolja a jelentkezőket. Ez a felvételi stratégia egyáltalán nem a karok szakmai színvonala közötti különbségeket tükrözi. A jelentkezések "elterelése" az államilag támogatott helyekkel karokat lehetetleníthet el, hiszen nem csak a hallgatókat, hanem az oktatói gárdát is más intézményekbe irányíthatják - mondta Szabó.

A Szolnoki Főiskolát nem érte váratlanul az államilag támogatott férőhelyek csökkentése, már 2011-ben is csökkent az államilag finanszírozott hallgatók száma - mondta lapunknak Kóródi Márta, a főiskola oktatási és tudományos rektorhelyettese. A főiskolára tavaly 148, idén eddig 145 önköltséges diákot vettek fel, a hallgatók száma 761 főről 421-re csökkent. Idén sok hallgató nem jutott be az egyetemi, főiskolai helyekre, ezért a Szolnoki Főiskolán arra számítanak, hogy közülük sokan a pótfelvételin jelentkeznek a főiskolára. Az államilag támogatott helyek visszaesése Szolnokon elsősorban a levelező képzésre volt negatív hatással, a jelentkezők és a felvett hallgatók száma is nagy mértékben csökkent. A levelező közgazdász képzésekre a régió vállalkozásainál dolgozók iratkoztak be munkaadóik támogatásával, az állami hozzájárulás nélkül azonban ezt a cégek magánúton nem finanszírozzák - mondta Kóródi.