Szabad ország, szabad egyetem! - kántálták a demonstrálók a korábbi diáktüntetésekről ismert rigmust többször is.
A tüntetők Palkovics Lászlótól, a felsőoktatást is felügyelő innovációs és technológiai minisztertől három pontban kértek garanciát:
- A rektort továbbra is az egyetem jelölje ki. Nevezzék ki az egyetem által demokratikus úton megválasztott jelenlegi rektorjelöltet (a megválasztott Upor Lászlót ugyanis tavaly november óta nem nevezte ki a köztársasági elnök a miniszteri javaslatra).
- Kezdjenek érdemi tárgyalásba az egyetemmel, ne hozzanak önkényes döntéseket.
- Az alapítvány vezetőinek, azaz a kuratórium tagjainak kiválasztási jogát engedjék át az egyetemnek (a törvényjavaslat szerint az alapítvány kuratóriumának tagjait egyedül a miniszter jelölheti ki).
Az SZFE hallgatói korábban - függetlenül a vasárnapi demonstrációtól - meghívták a felsőoktatást is felügyelő Palkovics László minisztert egy nyilvános egyeztetésre is a modellváltással kapcsolatban, amit ő szombat esti hírek szerint, "ha közvetlen megkeresést kap", kész elfogadni - írja a hvg.hu.
A hallgatók szimbolikusan átadták Upor László rektori megbízólevelét, a tömeg pedig megszavazta. Palkovics Lászlónak azt üzenték: örömmel fogadják, hogy tárgyalni akár velük. De addig is el kell halasztani a parlamenti szavazást - követelték a demonstrálók.
A demonstráción felszólalt Hegedűs D. Géza Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, az SZFE oktatója is, aki az egyetem 155 éves múltjáról beszélt.
Vajon tudják-e azok, akik most szét akarják verni az SZFE-t, tudják, kik alapították, kik jártak ide? - tette fel a kérdést. Úgy véli, most a pénz, a hatalom birtokában akarják egyesek eltörölni a múltat. "Törvénybe akarják iktatni, hogy a mi másfél évszázados történelmünk nincs többé. Azt akarják, hogy szeptember elsejével új történet kezdődjön. Az ő történetük."
Az ide vágyók tisztában vannak, hogy ide csak akkor juthatnak be, ha tehetségükkel bizonyítanak, és ez Hegedűs D. szerint az intézmény ellehetetlenítőire is igaz.