A kormány november 21-i ülésén megtárgyalta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kultúrstratégiai szerepének megerősítéséről és egyes kulturális tárgyú jogszabályok módosításáról szóló előterjesztést - közölte a Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Az ülésen elfogadott határozat értelmében a köztestület rendes tagjainak száma 50 fővel 250-re emelkedik, akik művészi tevékenységük elismeréseképpen életjáradékban részesülnek. Ennek összege a jövő évtől bruttó 150 ezer forint, míg a levelező tagok juttatása ennek kétharmada. A kormány támogatja, hogy az MMA tagjait megillető juttatás az évtized végéig elérje a Magyar Tudományos Akadémia által a Magyarországon élő, hazai akadémikusok részére folyósított havi tiszteletdíj összegét - áll a minisztérium közleményében.
Az MMA-é a Műcsarnok, megmondhatják, mi lesz benne
A kormány határozata értelmében a Műcsarnok, mint ingatlan az MMA tulajdonába kerül 2013. január 1-jétől. Az azt jelenleg működtető Műcsarnok Nonprofit Kft. tulajdonosi jogait viszont a jövőben is az állam gyakorolja. Ugyanakkor a feladatellátás művészeti és tartalmi kérdéseiben egyetértési jogot biztosítanak az MMA-nak.
Mindenbe beleszólhat a konzervatív MMA
A kormány döntött arról is, hogy az MMA számára közreműködési lehetőséget biztosít a Kossuth-díjra és a Széchenyi-díjra javaslatot tevő bizottság munkájában, egyetértési jogot ad az Unesco Magyar Nemzeti Bizottság elnökének és a szakbizottságok elnökei kinevezésében. Az emberi erőforrások minisztere és a MMA közötti együttműködés megerősítése érdekében pedig a köztestület képviselője a jövőben részt vehet a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanács ülésein.
A kormányülésen döntés született arról is, hogy 2013. október 31-ig az Emmi az MMA elnökének (Fekete György belsőépítész) bevonásával megvizsgálja a kulturális mecenatúra rendszer működését a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), a Nemzeti Filmalap, a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Együttműködési Alap kulturális valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap filmes pályázati forrásai tekintetében - közölte az Emmi.
A semmiből az alaptörvénybe - 2,5 milliárdot kaphatnak
Korábban a kormány az alaptörvényben is nevesített MMA használatába adta a felújított Pesti Vigadót, az azt addig működtető Művészeti és Szabadművelődési Alapítványt megszüntette, annak vagyonát pedig az új testületnek adta. Az MMA felel a Vigadó épületében zajló kulturális programokért is. A tavaly novemberben köztestületté alakult akadémia elődjét húsz évvel ezelőtt egyesületként alapította Makovecz Imre építész más jobboldali beállítottságú művészekkel, építészekkel együtt. Az MMA elnöke, Fekete György belsőépítész tavaly novemberben azt mondta, hogy az akadémia is szeretné hallatni szavát a hazai kulturális stratégia alakításában.
A jövő évi költségvetésben a tervek szerint 2,45 milliárd forintos támogatást adnának az MMA-nak az idei 1,5 milliárd forint után - úgy, hogy közben a kultúra egészétől 2,4 milliárdot vonnak el - írta korábban az Index. A támogatás a szervezet működésére, a köztestületi tagok tiszteletdíjára, az MMA törvényben meghatározott feladataira és a 2013-ban megnyíló Vigadó működtetésére szolgál. A portál cikke szerint az MMA túllépne eredeti célkitűzésén, hogy nyilatkozatokkal, javaslatokkal igyekezzen terelgetni a magyar kulturális élet szereplőit. Tervük, hogy intézményeket irányítsanak, és nagyobb befolyást szerezzenek a kulturális élet legfontosabb pénzosztó alapítványában, az NKA-ban.
E célkitűzés a kormány mostani döntésével megvalósulni látszik, bár az Emmi közleménye szerint ezek az intézkedések az "NKA működését és forrásainak felhasználását nem érintik, az NKA továbbra is a jelenlegi formájában végzi értékes munkáját".