Az új törvény egyebek mellett előírná, hogy a Vöröskereszt működését, vagyonkezelését, gazdálkodását a jövőben egy öttagú felügyelő testület ellenőrizné, amelynek tagjait a kormány, az Állami Számvevőszék és a küldöttgyűlés delegálná. Vagyis szakemberek szerint ez a pont lényegében felszámolná a szervezet önállóságát.
Ezzel egyidejűleg a szervezet vagyonkezelési jogai is erősen csorbulnának, mert a tervezet szerint a Vöröskereszt kizárólag a Magyar Államincstárnál vezethetne számlát, és az átmenetileg szabad pénzeszközeit kizárólag állampapírokba forgathatná. Ez utóbbi szakértők szerint elfogadhatatlan, mivel a nemzetközi segélyszervezet bevételeinek döntő hányada nem az államtól folyik be, hanem adományozóktól. Míg az állam évente mindössze százmillió forint támogatással járul hozzá a Vöröskereszt működéséhez, az adományozók ötmilliárdot adnak.
A törvénytervezet továbbá a Vöröskereszt számára tulajdonba adott volt állami ingatlanokra elidegenítési tilalmat írna elő.
A Népszabadság ugyanakkor arra is rámutat, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma honlapján lévő sajtóközlemény szerint az új törvény megírását maga a Vöröskereszt kérte, ennek azonban a szervezet október 19-én Hajdúszoboszlón tartott közgyűlésének dokumentumaiban semmi nyoma nincs. Az új törvénytervezet mindezeken túl is számos ponton sérti a Vöröskereszt függetlenségét is.
A tárca a Népszabadság ezekkel az aggályokkal kapcsolatos kérdésekre mindössze annyit válaszolt: "A Magyar Vöröskeresztről szóló törvénytervezet társadalmi egyeztetése még nem zárult le. Ha ez megtörténik, az egyes észrevételekről elektronikus tájékoztatást fogunk adni. Mivel a tervezet számos, a Magyar Vöröskereszt hatályos szabályozásában tapasztalható hiányterületet szabályoz, biztosítva hosszú távon a szervezet kiemelt jelentőségét és működési garanciáit, fontos, hogy minden érintettel megfelelő szinten egyeztetésre kerüljön. A fentiek miatt az egyeztetésre bocsátott anyag egészen biztosan változni fog."
Göndöcs Zsigmond, a Vöröskereszt új elnöke a lapnak azt mondta: a tervezetben olvasható visszásságok miatt a szervezet vezetősége is egyeztetést kezdeményezett a szaktárcával.
Egészségügyi konferencia 2012
Forrásteremtés az egészségügyben, az új egészségügyi ellátórendszer finomhangolása, a humán erőforrás krízisei, betegek hozzáférése az ellátáshoz, a gyógyszerellátás rendszerének aktualitásai… Csak néhány téma azok közül melyekről szó lesz a Napi Gazdaság Az egészség ára címmel november 21-én megrendezendő egészségügyi konferenciáján.
Bővebb információért kérjük kattintson ide!