Tömegével fejezhetik be tevékenységüket idén az eddig nyugdíj mellett dolgozó vállalkozók, illetve adhatják át a stafétát az aktív generációnak. Az idén hatályba lépett szabályozás szerint ugyanis jelentős részüknek több mint havi 40 ezer forinttal nő a járulékfizetési terhe.

A nyugdíjba vonulási szabályok általános szigorításával párhuzamosan a vállalkozó nyugdíjasokra − vagyis a kiegészítő tevékenységű vállalkozókra − vonatkozó passzusokat is az új elképzelésekhez igazították. Eddig a valamilyen nyugellátásban részesülő vállalkozónak havonta mindössze az egészségügyi szolgáltatási járulékot kellett megfizetnie − jóllehet ennek összege évek óta egyre nőtt, de kezelhető szinten maradt, idén 6390 forint volt a tavalyi 5100 forint után.

Ez továbbra is megmarad, azonban kiegészítő tevékenységűnek csak azok minősülnek, akik saját jogú nyugdíjasok, és az ellátást az öregségi korhatár betöltését követően kapják. Így kiesnek a rendszerből, akik rokkantsági, baleseti rokkantsági, csökkentett összegű előrehozott, korengedményes és korkedvezményes, szolgálati és bányásznyugdíjban részesülnek.

Nekik idén már az általános szabályok szerint kell kiszámítaniuk és befizetniük a járulékokat. Ez azt jelenti, hogy a normál munkaviszonynak megfelelően 18,5 százalék egyéni járulékot és 27 százalék szociális hozzájárulási adót − tb-járulékot − kell fizetniük. Az egyéni járulékoknál a tíz százalék nyugdíjjárulékot legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási és munkaerő-piacit pedig a minimálbér másfélszerese, a szociális hozzájárulási adót pedig a minimálbér 112,5 százaléka után kell megállapítani. Ez havonta alaphangon több mint 49 ezer forintot jelent. A szabály mind az egyéni vállalkozókra, mind a társas vállalkozás biztosított tagjára vonatkozik.

Kérdés, mit érdemes tenniük azoknak, akiket idén évi 77 ezer forint helyett 593 ezer forint járulék fizetésére köteleznek. Ha nem lehet alternatíva, hogy dolgozzanak − és többes jogviszony mellett sokkal kevesebb járulékot kell fizessenek −, mérlegelniük kell, hoz-e ennyit a vállalkozás.

Nyugdíjasok 2010-ben
Ezer fő
Öregségi1 700,8
Rokkant721,9
Korhatár alatti rokkant337,5
Hozzátartozói223,9
Foglalkoztatáspolitikai okból15,6
Egészségkárosodott személy
szociális járadékában részesülő158,1
Baleseti járadékos11,5
Rokkantjáradékos32,3
Összesen2 921,1
Forrás: KSH