Orbán Viktor miniszterelnök a 2025-ös esztendőt az áttörés évének nevezte, így életbevágó szempont, hogy mennyire tudja a kormányzati terveket megalapozni az államháztartás.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nyilvánosságra hozta a január végi adatokat, amiből többek között kiderül,
kisebb lett az idén januári bevétel, a tavalyinál ebből a szempontból tehát elmaradt a repülőrajt.
Egyébként nemcsak nominálisan lett kevesebb a januári bevétel (41,469 milliárd forinttal gyengébb lett az idei rajt), de az éves előirányzathoz képest is tapasztalhatunk elmaradást. Idén az éves bevétel 8,5, tavaly pedig a 8,7 százaléka teljesült az első hónapban.

A kiadások esetében viszont jobban teljesítettünk. Több mint 80,8 milliárd forinttal magasabb lett az idén januári kiadás (7,8 százalék), mint a tavalyi (8 százalék).

A kiadások kapcsán még néhány érdekességet mindenképpen kiemelnénk.
- A kamatkiadásokra idén nagyobb összeget (3836,05 milliárd forint) irányzott elő a kormányzat, amint amennyit tavaly egész évben kifizetett (3613,05 milliárd forint) ezen a címen. Januárban 385,6 milliárd forint ment adósságszolgálatra, közel 90 milliárd forinttal több, mint egy évvel ezelőtt.
- A közszolgálati média támogatása is jelentősen növekszik, a 2024-es 127,5 milliárd forintról 141,2 milliárd forintra emelkedik, amiből 11,7 milliárd forintot már ki is fizettek a szolgáltatás finanszírozására.
- Jól mutatja az építőipar nehéz helyzetét, hogy miközben idén a kormányzat a tavalyinál csaknem százmilliárd forinttal többet fizetne lakástámogatásra (257,3 milliárd forint), januárban kisebb összeget fizettek ki, mint egy évvel azelőtt.
Végül nézzük meg az áfabevételeket.
A teljes államháztartási bevétel 21,3 százalékát áfából fedezné idén (is) a kormányzat,
nem is kerülte el Orbán Viktor az ezermilliárdos veszedelmet tavaly.
Ez azt is jelenti, hogy idén 8277,2 milliárd forintnyi áfát kell befizetnünk a vásárlásaink után a központi költségvetésbe. Viszont ebből 929,2 milliárd forint sikerült is (az előirányzat 11,2 százaléka), ami rekordot jelent, és nemcsak a januárokat tekintve. Tavaly 825,5 milliárd forint volt a csúcs, 2023-ban pedig 866,1 milliárd,
tehát még soha nem lépte át az áfabevétel a 900 milliárdos lélektani határt.

Egyben ez azt is feltételezi, hogy beindult (végre) a lakossági fogyasztás, amire már régóta vár a kiskereskedelem és a gazdaságpolitika.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Dollárszázmilliókat vont el Trump a patinás egyetemtől, bedobta a törülközőt a rektor

Ezzel a tuti trükkel az Ön gyermeke is simán leérettségizik
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást
