Gyakran előfordul, hogy egy vállalkozás olyan tagállamban vesz igénybe szolgáltatást, vagy vásárol termékeket, ahol egyébként adóköteles gazdasági tevékenységet nem végez. Jó tudni, hogy ilyenkor az adóalany – feltételezve, hogy a külföldi beszerzés a céges működése kapcsán merült fel – jogosult a külföldön megfizetett áfa összegének visszatérítésére – kezdi összefoglalóját a Mazars az áfa visszaigénylésre jogosult vállalkozások tennivalóiról.
A külföldi áfa-visszatérítés folyamata az EU-ban letelepedett cégek számára egyablakos rendszerben működik: a kérelmeket a saját letelepedettségük szerinti adóhatóságukhoz kell benyújtaniuk, és onnan továbbítják azt a másik tagállam hivatalához. A vállalkozások az adóvisszatérítési kérelmeket szeptember 30-áig, elektronikus formában, ELEKAFA nyomtatványon terjeszthetik be. A határidő jogvesztő, így ezután már nincs lehetőség igénylésre.
„A papíralapon benyújtott vagy hiányos kérelmeket az adóhatóság érdemi vizsgálat nélkül, automatikusan elutasítja – hívta fel a figyelmet H. Nagy Dániel, a Mazars adóigazgatója. Típushiba például, hogy a kérelmező nem részletezi megfelelően a termékek és szolgáltatások beazonosítására szolgáló kódokat. Nagyon fontos arra is figyelni, hogy 2021. április 1-jétől kizárólag a 21ELEKAFA nyomtatvány legfrissebb verziója használható. Fontos azt is tudni, hogy a kérelemhez minden esetben kötelezően csatolni kell a teljesítést tanúsító számlákat és azok mellékleteit (pl.: megrendelő, teljesítési igazolás, fuvarokmányok, vámokmányok stb).
Az adóhatóságoknak 4 hónap áll rendelkezésükre a kérelmek elbírálására. Előfordulhat, hogy az illetékes külföldi adóhatóság a kérelmezőt hiánypótlásra vagy nyilatkozattételre hívja fel, ilyenkor az elbírálási határidő hivatalból meghosszabbítható, de semmiképp nem haladhatja meg a 8 hónapot. A hiánypótlásra az adózónak egy hónapja van, az adóhatóságok a kérelem jóváhagyásáról, illetve annak elutasításáról minden esetben írásban értesítik a kérelmezőket. A jóváhagyott áfa összeg visszautalásáról a visszatérítés helye szerinti adóhatóság 10 munkanapon belül intézkedik.
„A külföldi áfa visszatérítésénél minden esetben az adott forrásország szabályrendszere mérvadó. Az áfaszabályozás ugyan uniós szinten harmonizált, de akadhatnak eltérő részletszabályok, ilyen lehet például az üzemanyag áfatartalmának levonhatósága, ezért fontos, hogy olyan tanácsadó segítségét kérjük, aki az esetleges buktatókkal, helyi sajátosságokkal tisztában van” – mutatott rá a Mazars adóigazgatója.
Hozzátette: sokak számára az is megnehezíti a visszaigénylési eljárást, hogy a külföldi adóhatóság nem a kérelmező által választott nyelven folytatja le az eljárást és a hozzá kapcsolódó levelezést.
Az EU tagállamai mellett harmadik országos ügyletek kapcsán is lehetőség van áfa visszaigénylésre, amennyiben Magyarországgal viszonosság áll fenn (ilyen harmadik ország Svájc, Liechtenstein, Norvégia, Szerbia, valamint Törökország).