Sokkal alacsonyabb lehet idén az államadósság a tervezettnél a gyorsuló infláció és az erőteljes gazdasági növekedés következtében – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője. A magas infláció (GDP-deflátor) miatt a nominális növekedés akár 18-20 százalékos is lehet 2022-ben, amivel a magyar GDP bőven meghaladhatja a 64 ezermilliárd forintot.
A fogyasztói árak két számjegyű emelkedésével tulajdonképpen elinflálódik az államadósság, ezért, ha a pénzforgalmi deficit nem nő tovább, akkor az elemző szerint a tavalyi 76,8 százalékról idén 72 százalék alá süllyedhet a bruttó hazai termék arányában. Jövőre 67 százalék közelébe is csökkenhet ez a mutató.
Minden valószínűség szerint csökkenni fog idén az államadósság – mondta némileg óvatosabban a Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke. Ennél bátrabb kijelentésre nem vállalkozik, mivel az inflációval párhuzamosan a büdzsé kiadásai is jelentősek, amelyek részben megjelennek az államadósságban.
Tarthatók a tervek
Ezzel együtt a költségvetés hiánya szerinte a terveknek megfelelően alakulhat, bár itt a nagyobb eltérést az a gázvásárlás jelenti, ami miatt a kormány a 4,9 százalékos hiánycélt 6,1 százalékra emelte időközben.
Hogy mekkora esélye van a vártnál alacsonyabb költségvetési hiánynak, Suppan Gergely szerint még korai beszélni, mivel számos tényező közbeszólhat, mint a terven felüli gázkészletbeszerzés, amely önmagában 1,2 százalékkal növeli a deficitet, illetve az állami intézmények megemelkedő rezsiköltségei.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!